δ

Ο Οθέλλος επικράτησε με 2-1 επί του Εθνικό Άχνας για την 10η αγωνιστική της β΄ φάσης του πρωταθλήματος CYTA.  στο «Αμμόχωστος»
Οι γηπεδούχοι μέσα σε δύο λεπτά βρήκαν δύο φορές δίκτυα. Πρώτα άνοιξαν το σκορ (1-0) στο 32’ με δυνατό σουτ του Ναρτνίνι εκτός περιοχής, ενώ το 2-0 του ημιχρόνου πέτυχε ο Πιχ στο 34’ μετά από λάθος του Αρτυματά και ψύχραιμο πλασέ.
Στην επανάληψη, η ομάδα της Άχνας κατάφερε να μειώσει, με τον Περατικό στο 58’ να διαμορφώνει το τελικό 2-1 με σουτ εκτός περιοχής.
Με αυτή τη νίκη ο Οθέλλος φτάνει τους 26 βαθμούς ενώ ο Εθνικός παρέμεινε στους 46.

Δείτε τις δηλώσεις των προπονητών μετά την αναμέτρηση του Οθέλλου με τον Εθνικό Άχνας

Κώστας Σακκάς:

“Μεγάλο μπράβο στον Εθνικό γιατί φέτος ήταν πάρα πολύ καλή και φέραν στην ομάδα καλούς παίκτες και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Για το παιχνίδι είναι δύσκολο να βρίσκεις το κίνητρο σε τέτοιες συνθήκες και να παίζεις αυτό το ποδόσφαιρο που παίξαμε σήμερα. Κατά διαστήματα ήμασταν αρκετά καλοί. Δεν έχει σημασία αν τα κίνητρα του αντιπάλου δεν ήταν όσα έπρεπε λόγω βαθμολογική θέση. Σημασία έχει ότι οι παίκτες μας ακολούθησαν το πλάνο, δούλεψαν σκληρά για να πάρουν μια νίκη και να αποδείξουν και αυτοί ότι είναι καλοί ποδοσφαιριστές. Τους ευχαριστώ, τους αξίζει πέρα για πέρα η νίκη. Είμαι πολύ περήφανος που δουλεύω με αυτά τα παιδιά Αυτό που θα προσπαθήσουμε είναι να κερδίσουμε όσους περισσότερους βαθμούς μέχρι το τέλος. Η μοίρα μας δεν αλλάζει τόσο πολύ όμως θέλουμε να κερδίσουμε όσους παραπάνω βαθμούς μπορούμε μέχρι το τέλος. Ευχαριστώ τους ποδοσφαιριστές μας”

Μπόρτζε Τζούρεφ:

“Συγχαρητήρια στον Οθέλλο για τη νίκη και εύχομαι να γυρίσει του χρόνου στην Α΄Κατηγορία. Εμείς από την πλευρά μας θέλαμε να κερδίσουμε όμως σε αυτά τα παιχνίδια θέλουμε να τα εκμεταλλευτούμε για να τους δούμε και να αποφασίσουμε και για τον επόμενο χρόνο. Υπάρχουν παιδιά που δεν παίξανε πολύ. Για αυτό είχαμε αρκετές αλλαγές. Κάθε παιχνίδι είναι ο στόχος μας η νίκη και τα παιδιά το κατάλαβαν ότι αν δεν δίνεις το 100% της δύναμης σου τότε είναι πολύ δύσκολο να κερδίσεις οποιονδήποτε αντίπαλο. Σε λίγες μέρες παίζουμε τον Απόλλωνα, πρέπει να δούμε αν θα έχουμε παιδιά που δεν έχουν αγωνιστικά λεπτά και σίγουρα ο πρώτος στόχος είναι το τρίποντο. Σε αυτά τα παιχνίδια πρέπει να έχει διάρκεια. Σήμερα στο πρώτο μέρος δεν ήμασταν καλοί ενώ στο δεύτερο μέρος προσπαθήσαμε”