χ

Μαγική πρόκριση της Ντόρτμουντ στα ημιτελικά του Champions League! Οι Βεστφαλοί τέζαραν την Ατλέτικο Μαδρίτης και επικράτησαν με 4-2 παίρνοντας το εισιτήριο για τους “4” της διοργάνωσης. «Ζαλίστηκε» ο Σιμεόνε και η ομάδα του. Τρομερή εμφάνιση της Ντόρτμουντ που αντέδρασε μετά την ήττα με 2-1 στην Μαδρίτη…

Ο Μπραντ στο 34΄ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, γράφοντας το 1-0, με τους οπαδούς της Ντόρτμουντ να ξεσηκώνονται.

Στο 39′ ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους με τον Μάατσεν να νικάει τον Όμπλακ, γράφοντας το 2-0.
Με το καλημέρα  στο δεύτερο ημίχρονο, η Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφερε αρχικά να μειώσει το σκορ σε 2-1 με τον… Χούμελς να σημειώνει αυτογκόλ, βάζοντας ξανά στο παιχνίδι τους Μαδριλένους.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν ψυχολογία και εν τέλει κατάφεραν να ισοφαρίσουν μάλιστα με τον Άνχελ Κορέα να κάνει το 2-2, μετά από… λάθος στην άμυνα της Ντόρτμουντ.

Παρόλα αυτά η Ντόρτμουντ δεν τα παράτησε και έδειξε… πως είναι ομάδα με “καρύδια”! Στο 71′ ο Φούλκιργκ κατάφερε να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του με ωραία προσπάθεια, όμως το 3-2 δεν έφτανε στους Γερμανούς.

Στο 74′ ο Σάμπιτζερ με μια πανέμορφη προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-2… με την έδρα της Ντόρτμουντ να «φλέγεται». Στην συνέχεια οι Γερμανοί προσπάθησαν να κρατήσουν το σκορ-πρόκρισης, με τον Σιμεόνε και τους παίκτες του να παλεύουν για το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Εν τέλει το 4-2 έμεινε μέχρι το τέλος με την Ντόρτμουντ να παίρνει μια πρόκριση… που την στέλνει στα “ουράνια”! Το όνειρο της κατάκτησης δεν είναι μακριά για τους Βεστφαλούς. Κατώτερη των περιστάσεων η ομάδα του Σιμεόνε.

Πηγή: sportsking.gr