5

Με το εξαιρετικό γκολ του Γιεφτέ Βιτάλ το ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 1-0 την ΑΕΛ, πετυχαίνοντας την 7η διαδοχική νίκη που κράτησε στην κορυφή της βαθμολογίας με 26 βαθμούς. Η ομάδα της Λευκωσίας ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο αυτή της Λεμεσού και έφτιαξε μερικές ευκαιρίες με αποκορύφωμα την φάση στο 70' λεπτό, με το πλασέ του Μόρσει και τον Μπέλετς να σώζει στην γραμμή. Η ομάδα του Κόσκελα βρίσκεται στην 9η θέση με 13 βαθμούς.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Πάφος με ανατροπή κέρδισε με 1-4 τον Εθνικό στο Δασάκι και ανέβηκε στην 2η θέση με 23 βαθμούς. Άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Άχνας ο Μάριος Ηλία από το σημείο του πέναλτι και ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο ο Βαλακάρι για να αναλάβει στην συνέχεια δράση ο Ζάιρο, ο οποίος με δύο γκολ έγραψε το 1-3 για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα ο Νταβό. Στην 10η θέση με 12 βαθμούς βρίσκεται ο Εθνικός.

Δείτε το live του ΑΝΤ1.

🔴ΑΠΟΕΛ – ΑΕΛ

Έναρξη αγώνα!

6' Πρώτη ευκαιρία στον αγώνα, σουτ του Κβιλιτάια, σε σώματα και κόρνερ.

21' Σουτ του Σαρφό, στον Τζάλμα η μπάλα και κόρνερ.

22΄Κεφαλιά του Κρέσπο, σε κόρνερ ο Μούριελ.

24' Μπαλιά του Εντογκαλά, κεφαλιά του Κβιλιτάια, έξω.

30' Κεφαλιά του Πέτροβιτς σε κόρνερ ο Μπέκερ. Πολύ καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ,

31' Γύρισμα του Σεπάκ, Κβιλιτάια και Μαρκίνιος δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

34' Σουτ του Παπαφώτη, άστοχο,

38' ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Γιέφτε! Σέντρα σουτ από τον Βραζιλιάνο αριστερό μπακ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα του Μπέκερ!

45+5 Σκοράρει ο Μαρκίνιος, ωστόσο ακυρώνεται ως οφσάιντ!

Τέλος Α' ημιχρόνου.

Έναρξη Β΄ημιχρόνου.

57' Σουτ του Ζέφτε η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.

70' Τεράστια φάση για την ΑΕΛ, προβολή του Μόρσει, ο Μπέλετς στην γραμμή!

78' Πλασέ του Μαρκίνιος, έξω.

83' Σουτ του Δώνη, εξαιρετική απόκρουση από τον Μπέκερ.

87' Από πολύ κοντά δεν μπορεί να σκοράρει ο Μόρσει.

90+5 Τεράστια απόκρουση του Μπέκερ σε πλασέ του Εφραίμ!

Τέλος αγώνα!

Οι εντεκάδες:

2
2

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ζέφτε, Κβιλιτάια, Τσεπάκ, Κρέσπο, Ντάλσιο, Γουίλσον, Σαρφό, Κονσταντίνοφ, Ντογκαλά.

2

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Εφραίμ, Αμπτουλαχί, Γουίλσνο, Σούσιτς, Σατσιάς, Τομανέ, Γαβριήλ, Φετφατζίδης Βρόντης, Δώνης

ΑΕΛ: Μούριελ, Φραντζής, Μπάστο, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Μεντόζα, Τσέρνιχ, Φιλίποβιτς, Μακρής, Ντζάλμα, Ντέγοεστ.

2

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Σωτηρίου, Ανδρέου, Σέρνιτς, Μορέιρα, Μαρς, Τσούκα, Μόρσαϊ, Κα.

🔴Εθνικός – Πάφος FC

6' Δοκάρι για την Πάφο, ύστερα από γύρισμα του Δημητρίου.

9' Πέναλτι για τον Εθνικό ύστερα από παρέμβαση του VAR. Ο Ζάιρο κτύπησε τον Καπρέρα ύστερα από εκτέλεση φάουλ.

11' Εύστοχος ο Μάριος Ηλία και 1-0 ο Εθνικός!

17' Σουτ του Σπιρόφσκι, η μπάλα έξω.

19' Πλασέ του Βαλακάρι, πάνω στον Παναγή.

28' Σουτ του Καπρέρα, άστοχο.

30' Πέναλτι για την Πάφο, ύστερα από μαρκάρισμα του Περατικού στον Πέπε.

31' Εύστοχος ο Βαλακάρι και 1-1!

39'  Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπότσκαϊ, η μπάλα έξω.

42' Μακρινό άστοχο σουτ του Νικολάου.

45+4 Το γυρίζει η Πάφος, 1-2, με δυνατό σουτ του Ζάιρο!

47' Τεράστια φάση για την Πάφο, σουτ του Μποτσκάι, δύσκολα σε κόρνερ ο Παναγή.

63' ΓΚΟΛ για την Πάφο, με τον Ζάιρο! Στην πλάτη της άμυνας ο Βραζιλιάνος, ο οποίος πέρασε και τον Παναγή και σκόραρε!

72' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Πάφο, ο Νταβό από κοντά δεν σκόραρε!

78' Σουτ του Νταβό, άστοχο.

90+1 Ύστερα από αρκετές ευκαιρίες σκοράρει ο Νταβό και 1-4 η Πάφος με ωραίο πλασέ εντό; περιοχής.

2
    2

Εθνικός:Παναγή, Σπιρόφσκι, Ιριόνδο, Περατικός, Λιπσκι, Νικολάου Θ, Ιωάννου Π, Καμπρέρα, Ηλία Μ, Ντράζιτς και Αγγελόπουλος.

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Σταυρινού, Ριστέβσκι, Ηλία Κ, Γκόμες, Πεχλιβάνης, Μπράντοβιτς, Μπίζκερ, Ενεμ, Καλλένος, Περδίος, Αξεντίγεβιτς.

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Γκολντάρ, Μασέδο, Μποκτσάι, Δημητρίου Μ,Ρας, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ναμ, Πέπε, Πελάτζιο.

2

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Νταβό, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Ταβάρες.

19:00 Εθνικός – Πάφος FC
    Στάδιο: Εθνικού Άχνας
    Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
    Α' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
    Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηρακλής
    4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
    VAR: Strukan Duje