ασα

Την πρόκριση του στους «8» του κυπέλλου Coca-cola πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός Λευκωσίας, ο οποίος κέρδισε εύκολα στο «Δασκάκι» τον ΠΟΞ με 2-0.

Λίγες οι φάσεις στον αγώνα, με τον Ολυμπιακό ουσιαστικά να κερδίζει την πρόκριση του από το πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα στο 24ο λεπτό οι μαυροπράσινοι κέρδισαν φάουλ εκτός περιοχής, με τον Θωμά Ιωάννου να το εκτελεί, με ψηλοκρεμαστό σουτ, το οποίο χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στο πλεκτό του Μοράρο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός σημείωσε και δεύτερο γκολ, μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Βαγγέλη Κυριάκου προς τον Κα, ο οποίος με σουτ στην κίνηση, εντός περιοχής σφράγισε την νίκη και την πρόκριση!

19:00 Ανόρθωση – Ένωση

10' Χωρίς φάση τα πρώτα λεπτά στον αγώνα.

19' Εκτός περιοχής ο Κα δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει αρκετά ψηλά.

24' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό 0-1! Απίστευτο γκολ! Ο Ολυμπιακός κέρδισε ένα φάουλ λίγα μέτρα εκτός μεγάλης περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Θωμάς Ιωάννου, ο οποίος με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μοράρου, ο οποίος δεν μπόρεσε να την απομακρύνει!

28' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό 0-2!Ωραία ενέργεια του Βαγγέλη Κυριάκου, ο οποίος είδε τον Κά που του μεταβίβασε την μπάλα, με τον δεύτερο αμέσως να σουτάρει στην κίνηση για το 0-2!

36' Εκτέλεση φάουλ από τον Μάρκοβιτς, ο Μοράρου διώχνει με γροθιές, εκτός περιοχής ο Θωμάς Ιωάννου έπιασε το ριμπάουντ, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

43' Συρτό σουτ του Σερτζίνιο, εκτός η μπάλα. Πρώτη τελική για τον ΠΟΞ.

52' Σέντρα στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Λίμα έπιασε την κεφαλιά από κοντά, με τον Μολ να μαζεύει εντυπωσιακά.

54' Ο Κα βρήκε με κάθετη πάσα εξαιρετικά τον Κορομά, ο οποίος μπήκε από πλάγια στην περιοχή το ΠΟΞ, επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

59' Εντός περιοχής ο Κορομά επιχείρησε το πλασέ, με τον Μοράρου να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ με τα πόδια.

ΠΟΞυλοτύμπου 2006(Μαρτίνς Σάντος): Μοράρου, Ντε Καρβάλιο, Ντάντας, Νέτο, Βάτσε, Σίλβα, Ράμος Ντα Σίβα, Ναβάρο. Βρόντης, Λόπες Περέϊρα.

Στον πάγκο: Γκουίντο Πάι, Λαζάρι, Φερνάντες Ντε Λίμα, Ροντρίγκες Μαια, Ελευθερίου, Κέκκου, Κριστοβάο Σίλβα, Κούτσακος.

Ολυμπιακός Λευκωσίας(Γιάννης Πετράκης): Μόλ, Μπάρντι, Μουκτάρης, Μάρκοβιτς, Ντεσιρέ, Κα, Ευτυχίδης, Ιωάννου, Σοάρες, Κυριάκου, Κορόμα.

Στον πάγκο: Ντα Σίλβα, Χριστοφόρου, Λιασίδης, Καρτασιάν, Γκεριέρ, Χριστοδούλου, Ψύχας, Πεχλιβάνης, Σλόγκαρ, Χέντρικς, Ζευκή, Χατζημιτσή.