2

Το ΑΠΟΕΛ παρά την ήττα από την Ομόνοια με 1-0 χάρη στο γκολ του Σίμιτς, μετά την ισοπαλία 1-1 της ΑΕΚ με την Ανόρθωση, στην τελευταία αγωνιστική θα έχουμε τελικό πρωταθλήματος, με ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ να έχουν από 72 βαθμούς! Φυσικά οι γαλαζοκίτρινοι παίζουν για δύο αποτελέσματα καθώς έχουν το πλεονέκτημα και σε περίπτωση ισοπαλίας, καθώς κέρδισαν δύο φορές την ομάδα της Λάρνακας, ενώ το άλλο παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο 2-2. Το ΑΠΟΕΛ θα έχει και τον κόσμο στο πλευρό της. Η ΑΕΚ για να κατακτήσει το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία της θέλει μόνο νίκη στο ΓΣΠ.

Η Ομόνοια που νίκησε για 3η φορά φέτος τον αιώνιο αντίπαλο και με 68 βαθμούς κλείδωσε και μαθηματικά την έξοδο της στην Ευρώπη, στο Κόνφερενς Λίγκ και φυσικά αν κατακτήσει το κύπελλο θα πάει στο Γιουρόπα Λιγκ.

Στο άλλο ντέρμπι Άρης και Πάφος έμειναν στο 1-1, η ομάδα της Λεμεσού βρίσκεται στο +1 από την Παφιακή ομάδα και έχει τον πρώτο λόγο να τερματίσει στην 4η θέση που αν κατακτήσει το κύπελλο η Ομόνοια θα δώσει Ευρωπαϊκό εισιτήριο. Για τον Άρη σκόραρε ο Μοντνόρ, ισοφάρισε μετά από ένα λεπτό ο Ζάζα.

🔴Ομόνοια - ΑΠΟΕΛ

Έναρξη αγώνα!

7' Πρώτη μεγάλη στιγμή στο ντέρμπι, με το εξωτερικό έκανε το σουτ ο Εφραίμ, η μπάλα κτύπησε στον Σαρφό και πέρασε έξω.

25' Προϋπόθεση για το ΑΠΟΕΛ χωρίς όμως τελική! Προσπάθησαν οι Ντάλσιο, Κβιλιτάια και Σαρφό τα σουτ του σε σώματα.

29' Τεράστια φάση για το ΑΠΟΕΛ, εξαιρετική ενέργεια από τον Εντογκαλά γύρισε στον Κβιλιτάια, ο οποίος έκανε την προβολή η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά την έστειλε έξω.

45' Σουτ του Κούσουλου, έξω η μπάλα.

Έναρξη Β' ημίχρονου.

46' Καλή στιγμή για την Ομόνοια, παράλληλο γύρισμα του Χαμάς δεν πρόλαβε ο Κακουλλής.

51' Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια, ωραία ενέργεια και σουτ του Σεμέντο δύσκολα ο Μπέλετς.

55' Μεγάλη στιγμή και για το ΑΠΟΕΛ! Ο Κοσταντίνοφ από κοντά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα!

59' Ο Σεπάκ την κεφαλιά, έξω η μπάλα.

61' Ο Εφραίμ το πλασέ εκτός περιοχής, στα χέρια του Ουζόχο η μπάλα.

69' ΓΚΟΛ η Ομόνοια με τον Σίμιτς! Λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, ο Σεμέντο πήρε την μπάλα έκανε το σουτ, ο Μπέλετς απόκρουσε δύσκολα και ο Σίμιτς σε κενό τέρμα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

75' Σουτ του Δώνη, άστοχο.

84' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια, ωραία συνεργασία ο Αλιούμ πήρε την μπάλα εντός περιοχής, το πλασέ του ωστόσο ήταν άστοχο.

2
2

Ομόνοια:  Ουζόχο, Κουλιμπαλί, Σεμέδο, Κακουλλής, Αλιούμ, Σίμιτς, Παναγιώτου, Κούσουλος, Χαμάς, Μίλετιτς, Χαραλάμπους.

2

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Μάθιους, Σιπριάνο, Κασάμα, Στεπίνσκι, Μπάκιτς, Φράνσον, Λέζιακς, Μπασιρού, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Εφραίμ, Τσεμπάκ, Κβιλιτάια, Σούσιτς, Ντάλσιο, Σαρφό, Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Γιέφτε, Γουίλσον, Βιγιαφάνεζ, Μαϊόλι, Κρέσπο, Σατσιάς, Τομανέ, Γουίλερ, Μεχρί, Δώνης.

🔴ΑΕΚ - Ανόρθωση

6' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ, ο Φαράζ έκανε το πλασέ με το αριστερό, μόλις έξω η μπάλα.

15' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Ράφα Λόπες! Ο Φαράζ έκανε το γύρισμα ο Μιχάηλ απέκρουσε η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και ο Πορτογάλος με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

29' Παράλληλο γύρισμα, έδιωξε δύσκολα η άμυνα της Ανόρθωσης.

41' Από πολύ καλή θέση ο Τόνγκια χαράμισε την φάση καθώς προσπάθησε να κάνει τακουνάκι.

64' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, ωραία ενέργεια και σουτ του Τόνγκια, δύσκολα ο Μιχαήλ.

68' Γύρισμα του Παρούτη, δύσκολα ο Πίριτς.

88' Σκοράρει η ΑΕΚ, ακυρώνεται για οφσάιντ!

90+ Σκοράρει η Ανόρθωση με κοντινή κεφαλιά του Μακούν ύστερα από εκτέλεση φάουλ!

2
2

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Τόνγκια, Σολ, Φαράζ, Λόπες, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Γκάμα, Πονς, Ρομπέρζ.

2

Στον πάγκο: Ερερίν, Τόμοβιτς, Κάσας, Τρισκόφσκι, Καπτούμ, Σάντος, Ντάνι, Σάντσες, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας, Ντίμερς.

Ανόρθωση: Μιχαήλ, Αρτυματάς, Κορέια, Τεχέρα, Καστέλ, Μακούν, Παρούτης, Ουαρίς, Κίκο, Κορρέα, Χρυσοστόμου.

2

Στον πάγκο: Πισιήας, Τζούλιου, Κωνσταντίνου, Ιωάννου, Χαραλάμπους, Μάρκου, Πασχάλη, Λύτρας.

🔴Άρης - Πάφος F.C.

2' Σουτ του Σεμέντο, άστοχο.

4' Ο Γκομίς έκανε το σουτ και αυτό έξω.

5' Νέα φάση για τον Άρη, σουτ του Καζού σε σώματα.

6' Σκοράρει η Πάφος, ωστόσο στην εξέλιξη της φάσης ο Ζάιρο, έκανε χέρι.

25' ΓΚΟΛ για τον Άρη με τον Μοντνόρ! Η ομάδα της Λεμεσού βγήκε στην αντεπίθεση με 3 παίκτες μετά από κόρνερ της Πάφου και ο Ολλανδός ήταν εύστοχος σε τετ α τετ με τον Ίβουσιτς.

26' Σκοράρει και η Πάφος! Ο Ζάζα πήρε την μπάλα ύστερα από γλίστρημα του Ουρόσεβιτς, μπήκε στην περιοχή και ύστερα από ωραία προσποίηση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

33' Μεγάλη στιγμή για τον Άρη, κεφαλιά του Μοντνόρ, δύσκολα ο Ίβουσιτς.

50' Σουτ του Πέπε, έξω η μπάλα.

52' Ωραία ενέργεια και σουτ του Μπότσκαι, άστοχο.

68' Ο Ζάζα έκανε το σουτ, δύσκολα ο Βανά Άλβες.

2

2

Άρης: Βανά, Καζού, Μουσούντα, Γκομίς, Γιαγκό, Στρούσκι, Σάβο, Μπρόρσον, Σζόκε, Μοντνόρ, Σεμέδο.

22

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μποάκι, Κακόριν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Λουκουμπάρ, Μάτισικ, Μαγιαμπέλα, Ουρόσεβιτς, Σουμάνσκι.

Πάφος F.C. Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο, Μποτσκάι, Ρους, Μπρίτο, Τάνκοβιτς, Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέδρο.

2

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Φελίπε, Κανέ, Δημητρίου, Κοντρέρας, Βαλακάρι, Τουμασί, Νταλίνια.

Στάδιο: Αλφαμέγα
Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
AVAR: Φελλάς Κωνσταντίνος