n

Με το διπλό έφυγε ο Κεραυνός από τη Λεμεσό, επικρατώντας με 75-61 της Payabl. EKA ΑΕΛ . Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές ο Crockett με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Η Κεραυνός μπήκε μπροστά στο σκορ με την έναρξη του αγώνα (2-0), με την ΑΕΛ να ισοφαρίζει στο 3’ (2-2) και να γυρίζει το σκορ σε 5-2 με το τρίποντο του Shepherd. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +8 στο 6’ με τον Flowers να ευστοχεί σε τρίποντο για το 14-6, όμως η ομάδα του Στροβόλου μείωσε στο 8’ σε 17-13. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο τελευταίο λεπτό και πήραν εκ νέου προβάδισμα, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 17-19.

Στη δεύτερη περίοδο το σκορ ήταν ισορροπημένο, με τον Κεραυνό να διατηρεί το προβάδισμά του. Στο 17’ οι «γαλαζοκίτρινοι» Λεμεσού μείωσαν με τις βολές του Shepherd σε 30-26, με τον Κεραυνό να απαντά με τις εύστοχες βολές του Chandler στο ίδιο λεπτό για το 32-26.

Στο 23’ η διαφορά ανέβηκε στο +13 για την ομάδα του Στροβόλου (32-45), ενώ το τρίποντο του Στυλιανού δύο λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το σκορ σε 48-36. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, όμως ο Κεραυνός κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και πήρε το ροζ φύλλο αγώνος με 75-61.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 30-39, 44-58, 61-75