φ

Ο Έλληνας σούπερ σταρ διέλυσε την άμυνα των Ατλάντα Χοκς, οδηγώντας στη νίκη τους Μιλγουόκι Μπακς με 122-113.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν κυριαρχικός, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 36 πόντους, 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 38 λεπτά συμμετοχής, με 12/21 δίποντα και 12/16 βολές.

Το ματς

Τα «Ελάφια» πήραν από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης και προηγήθηκαν με 28-33 στη λήξη της πρώτης περιόδου, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 14 πόντων (45-59).

Η κυριαρχία των Μπακς συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να διευρύνουν το προβάδισμά τους στο +15 (74-89), όμως στο τέταρτο δωδεκάλεπτο έριξαν τον ρυθμό τους.

Οι Μπακς χαλάρωσαν και παραλίγο να το «πληρώσουν», αφού στα 7:44 πριν την λήξη, ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με τρίποντο μείωσε στους πέντε (89-94), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Τα «Ελάφια», έβγαλαν την δική τους αντίδραση και με δύο μεγάλα τρίποντα από Λόπεζ και Μίντλετον έφεραν ξανά την διαφορά σε διψήφιο, διατηρώντας το προβάδισμά τους μέχρι την λήξη του αγώνα.

Κορυφαίος για τους Ατλάντα Χοκς ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 35 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Ντεζούντε Μάρεϊ να ακολουθεί με 20 πόντους και 12 ασίστ.

Με αυτή τη νίκη οι Μπακς ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 47-27, παραμένοντας σταθερά στη 2η θέση της ανατολικής περιφέρειας, έχοντας διαφορά δύο νικών με τους τρίτους, Καβαλίερς.

Αντίθετα οι Χοκς έπεσαν στο 34-39, παρέμειναν στην 10η θέση αλλά δύσκολα θα απειληθούν από τους Νετς (29-45) και όπως όλα δείχνουν θα πάρουν το τελευταίο εισιτήριο για το play in tournament.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-33, 45-59, 74-89, 121-113

πηγή: sdna.gr