σ

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε της Νις με 3-1, σε ένα αρκετά εύκολο βράδυ για την ίδια. Με αυτόν τον τρόπο εξασφάλισε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρεν.
Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στη Νις, της οποίας και επικράτησε με 3-1 στο «Παρκ ντε Πρενς». Ο σύλλογος της πρωτεύουσας ήταν ανώτερος καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας.8
19
Στο 5ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή, με τον Γκονσάλο Ράμος να απειλεί με κεφαλιά για το 1-0. Αυτό τελικά έκανε στο 14' ο Κιλιάν Εμπαπέ. Ο Γάλλος έκανε ένα άψογο τελείωμα εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Φαμπιάν Ρουίς και έστειλε την μπάλα στο κάτω μέρος της εστίας. Ο ίδιος έφτασε κοντά στο 2-0 (25'), όμως το σουτ του κατέληξε στο δοκάρι.
Τελικά το δεύτερο τέρμα ήρθε και το έφερε εκείνος που πρόσφερε την ασίστ στο πρώτο γκολ. Ο Ντεμπελέ τροφοδότησε άψογα τον Ρουίς και εκείνος μέσα από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 2-0, στο 33'. Η απάντηση δεν άργησε να έρθει από τη Νις, η οποία με τον Λαμπόρντ μείωσε σε 2-1. Ο 29χρονος εκμεταλλεύτηκε ένα ριμπάουντ εντός της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό άκρο της εστίας.
Στο δεύτερο τέρμα, ο Ντοναρούμα εμπόδισε (55') τον Γκεσάντ να κάνει το 2-2. Ο τελευταίος είχε ξανά την ευκαιρία στο ίδιο λεπτό, όμως ξανά ο Ιταλός τον σταμάτησε από το να σκοράρει. Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε το 3-1 και το έφερε ο Μπεράλντο, ο οποίος υποδεχόμενος μία σέντρα έστειλε την μπάλα στη δεξιά μεριά του τέρματος (60'). Ο Κανγκ Ιν Λι στο 64ο λεπτό θα μπορούσε να κάνει το 4-1, στο οποίο έφτασε κοντά επίσης ο Ντεμπελέ στο 72'. Στο 90+6' οι Μοφί και Ζαΐρ Έμερι είχαν αμφότεροι από μία καλή στιγμή για να πετύχουν γκολ, όμως άλλο τέρμα τελικά δεν σημειώθηκε.

Πηγή: sportal.gr