s

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε και στην Ισπανία της Ρεάλ Σοσιεδάδ με 2-1 με τον Εμπαπέ να πετυχαίνει δύο τέρματα και οι Γάλλοι με δύο νίκες πέρασαν στους 8 του Champions League

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Κιλιάν Εμπαπέ η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε για δεύτερη φορά τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, αυτή τη φορά στην Ισπανία και πέταξε στους 8 του Champions League με χαρακτηριστική ευκολία.

Ο Γάλλος σούπερ σταρ πέτυχε δύο γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο, και ήταν ασταμάτητος για την ομάδα του. Οι Βάσκοι με τον κόσμο τους να στήνει μια γιορτή κατάφεραν να πετύχουν ένα γκολ και να δώσουν έστω και αυτή τη μικρή χαρά στους φιλάθλους τους.

Στο 15'  ο Εμπαπέ υποδέχτηκε τη μπάλα από τον Ντεμπελέ, μπήκε στην περιοχή, έφτασε μέχρι τη γραμμή του άουτ, έφερε ξανά τη μπάλα μέσα, έκανε μια προσποίηση και με σουτ έστειλε τη μπάλα στο απέναντι δίχτυ, το οποίο έσκισε μάλιστα με αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί για λίγα λεπτά.

Οι Γάλλοι δεν έριξαν ρυθμό και συνέχισαν να απειλούν και θα μπορούσαν να φτάσουν και σε δεύτερο τέρμα στο 29' και πάλι με τον Εμπαπέ αλλά ο Ρεμίρο με το αριστερό πόδι έδιωξε σε κόρνερ την προσπάθεια του σούπερ σταρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο μέρος η Παρί κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ με σκόρερ και πάλι τον Εμπαπέ. Στο 56' ο Λι έκανε μια βαθιά μπαλιά στο χώρο προς τον διεθνή επιθετικό ο οποίος ξεπέρασε τον αντίπαλο του στο σπριντ από τα αριστέρα, μπήκε στην περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Ρεμίρο για το 0-2 της Παρί.

Πηγή: 24sports.gr