Σ

Πολύ κοντά στην κατάκτηση της 1ης θέσης για τη φάση του ομίλου της Βαλκανικής Λίγκας βρίσκεται η Payabl. EKA AEΛ, μετά την αποψινή της νίκη επί της Peja Κοσσόβου με 85-80.

Η ομάδα της Λεμεσού μετά αυτό το νικηφόρο αποτέλεσμα, έφτασε στις πέντε νίκες σε επτά αγώνες, ενώ έχοντας ήδη κερδίσει και εκτός έδρας την αποψινή της αντίπαλο, έχει αποκτήσει πλεονέκτημα, ακόμα και σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας μαζί της.

Κορυφαίος για την ΑΕΛ ήταν ο Shepherd (29 πόντοι, 5/7 βολές, 6/12 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης οι φίλαθλοι παρακολούθησαν ένα γρήγορο παιχνίδι με τις δύο ομάδες νε είναι εύστοχες.

Πάντως για την ΑΕΛ, ο Shepherd, έδινε αρκετούς πόντους και ενώ το σκορ στο 10`, ήταν στο 25-25, ο Αμερικανός γκαρντ της γηπεδούχου, είχε ήδη σημειώσει 15 πόντους.

Στη 2η περίοδο η ΑΕΛ ξεκίνησε καλύτερα, καθώς με 11-2 σερί προηγήθηκε με 36-27.

Η άμυνα ζώνης της Peja, προκάλεσε πρόβλημα στη συνέχεια για την ΑΕΛ και έτσι η ομάδα του Κοσσόβου με 8-0 σερί, μείωσε σε 38-37, ενώ λίγο μετά, ισοφάρισε σε 40-40, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου, το σκορ έγινε 42-40 για την ΑΕΛ.

Η δυνατή άμυνα που παρουσίασε η ΑΕΛ στις αρχές της 3ης περιόδου, είχε σαν αποτέλεσμα να αποκτήσει διαφορά με +9, όταν λίγο πριν το 24`, το σκορ πήγε στο 55-46 για τους γαλαζοκιτρίνους.

Σε αργό ρυθμό ξεκίνησε η 4η περίοδος, με την ΑΕΛ να συντηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα με το σκορ να πηγαίνει στο 70-64 στο 34`, αλλά στο 36`, η Peja μείωσε σε 73-70, αλλά λίγο πριν το 38`, η ΑΕΛ προηγήθηκε με 78-72 και ήταν πιο κοντά στη νίκη.

Όλα κρίθηκαν στο 39`, όταν η ΑΕΛ προηγήθηκε με 80-72 και παρότι στη συνέχεια η ομάδα του Κοσσόβου, μείωσε στους 4, η ΑΕΛ πήρε τελικά τη νίκη με 85-80.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-25, 42-40, 66-58, 85-80.

Payabl. EKA AEΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Mc Clure 20 (3), Μύθιλλος 2, Shepherd 29 (4), Αρμακόλας, Μονιάτης, Davis 12 (2), Makuoi 4, Flowers 16 (2), Γεωργίου 2.

Peja (Rami Hadar): Mala 2, D. Davis 19 (2), Doucuore 7, Qallaka 9 (3), Berisha, J. Davis 11 (1), Thomas 21 (4), Ahmedi, Hall 11.