X

Η Φενερμπαχτσέ έκανε υγιεινό περίπατο στο Βέλγιο επί της Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ (0-3), την ώρα που η Φιορεντίνα βρήκε στις καθυστερήσεις γκολ νίκης στην ματσάρα με την Μακάμπι Χάιφα (3-4).

Το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Conference League τσέκαρε από το πρώτο παιχνίδι η Φενέρμπαχτσέ. Οι Τούρκοι ήταν εξαιρετικά διαβασμένοι και αποτελεσματικοί στο Βέλγιο, στο 0-3 επί της Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ που τους στέλνει με το ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση.

Ο Μπατσουαγί άνοιξε το σκορ στο 20ό λεπτό, όμως οι Τούρκοι κράτησαν το καλύτερο για το τέλος.

Δύο ακόμα γκολ από τους Όστεβολντ (84’) και Τάντιτς (94’) διαμόρφωσαν το τελικό 0-3, που μετατρέπει τον επαναληπτικό σε τυπική διαδικασία.

Ματσάρα στην Ουγγαρία, με την Φιορεντίνα να πανηγυρίζει στο τέλος. Ο Νζολά με γκολ από τα αποδυτήρια (2’) έβαλε τους βιόλα μπροστά στο σκορ, όμως δύο γκολ από Σεκ (12’) και Κίντα (29’) γύρισαν το ματς πριν το ημίχρονο.

Ο Αργεντινός Μπελτράν έφερε το παιχνίδι στα ίσα (59’), όμως η Μακάμπι Χάιφα πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Καλαΐλι (67’).

Ωστόσο, οι Ιταλοί αποδείχθηκαν πολύ σκληρά καρύδια. Ισοφάρισαν εκ νέου με τον Μαντραγκόρα (73’) και πήραν τελικά την νίκη (3-4) στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με νικητήριο γκολ του Μπαράκ.

Τέλος στο πιο άνοστο παιχνίδι της βραδιάς, Σερβέτ και Πλζεν έμειναν στο 0-0, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό της Τσεχίας.

Πηγή: Sdna.gr