σ

Δείχνοντας χαρακτήρα και μεγάλο πάθος και θέληση, ο Απόλλων προκρίθηκε το βράδυ της Πέμπτης στα ημιτελικά του κυπέλλου Coca Cola νικώντας με ανατροπή την ΑΕΚ με 2-1 στο κατάμεστο από τους διψασμένους οπαδούς του στάδιο "Αλφαμέφγα".

Η ΑΕΚ προηγήθηκε νωρίς, μόλις στο 8ο λεπτό με τον Μπρούνο Γκάμα.

Αντέδρασε ο Απόλλων και ισοφάρισε με τον Σάντος στο 21ο λεπτό για να δώσει τελικά τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα του ο Μάρκες στο 78ο λεπτό αφού ο Σάντος της ΑΕΚ σε χρόνο καθυστέρησης έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Με την επιτυχία του αυτή ο Απόλλων διατηρεί ζωντανό το όνειρο κατάκτησης του κυπέλλου, που είναι η μόνη του διέξοδος για να πάρει Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Δείτε εδώ τα στιγμιότυπα

Δείτε το live του ΑΝΤ1

Αρχίζει ο αγώνας

4' Αντεπίθεση της ΑΕΚ και το πρώτο σουτ στον αγώνα από τον Τόγκια, πέφτει ο Λιούβενμπεργκ και μπλοκάρει.

6' Κεφαιλιά του Μάρκες με την μπάλα να φεύγει ψηλά έξω.

8' 0-1 η ΑΕΚ. Με τον Μπρούνο Γκάμα. Σέντρα από τον Φαράζ στο κεφάλι του Σολ που σερβίρει στον σκόρερ ο οποίος με δυνατό σουτ δίνει προβάδισμα στους Λαρνακείς.

σ

20' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Βαλμπουενά από πλάγια θέση με την μπάλα να φεύγει ψηλά έξω.

21' 1-1 ο Απόλλων με τον Μπρούνο Σάντος. Ύστερα από κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Εκπολό από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πίριτς, όμως ήρθε ο Σάντος απο κοντά με δυνατό ψηλό σουτ να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

α

29' Προβολή του Μάρκες πάνω στον Πίριτς.

30' Εξαιρετική προϋπόθεση για τον Απόλλωνα με τον Μάρκες να δίνει στον Κριμέντσικ που άργησε και δεν πρόλαβε να σουτάρει.

32' Σέντρα του Φαράζ με την μπάλα να κτυπά στο δοκάρι και να απομακρύνεται.

37' Σουτ του Τόνγκια από διαγώνια θέση με την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του Λιούβενμπεργκ.

39' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Μάρκες να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το δυνατό σουτ, πάνω όμως στον Πίριτς.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο

53' Σουτ από τον Νταρίκουα πάνω στον Σάντος.

57' Σουτ του Τόμοβιτς από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

62' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Κάσας, η μπάλα πάει κόρνερ

63' Η ΑΕΚ αγγίζει το 1-2 αλλά η μπάλα κτυπα στο δοκάρι από κοντινή κεφαλιά του Μιλίτσεβιτς.

67' Δυνατό σουτ του Μπαγίενκα, αποκρούει ο Πίριτς

69' Αστοχο σουτ του Σαγκάλ εκτός περιοχής.

78' Γκολ ο Απόλλων. Με κοντινή κεφαλιά του Μάρκες ύστερα από την ασίστ του Μπαγιένγκα.

81' Σουτ του Σανγκάλ, η μπάλα κοντράρει και ο Χάμπος κάνει το δυνατό σουτ που δεν βρίσκει στόχο.

5 λεπτά χρόνος καθυστέρησης.

90+2 Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Σάντος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του ωστόσο το πλασέ του, ήταν άστοχο.