2

Ο Άρης με τα τρία γκολ που πέτυχε από το πρώτο ημίχρονο, κέρδισε την Ανόρθωση μέσα στην έδρα της με 2-3 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Coca Cola, εκεί όπου ήδη βρίσκονται Ομόνοια, Πάφος και ο Απόλλων.

Για την ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι σκόραραν οι Καζού, Μπένγκστον και Γκομίς στο καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο της ομάδας της Λεμεσού.

Για την Ανόρθωση που έμεινε εκτός κύπελλο από τόσο νωρίς σκόραρε δύο φορές από το σημείο του πέναλτι ο Καστέλ.

Η ομάδα της Αμμοχώστου μετά την αποτυχία στο κύπελλο βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση καθώς στο πρωτάθλημα βρίσκεται στην 6η θέση, 7 βαθμούς πίσω από την προνομιούχα 3η θέση που χαρίζει σίγουρα Ευρωπαϊκό εισιτήριο, υπό προϋποθέσεις αν δηλαδή πάρει το κύπελλο ομάδα που θα τερματίσει στην τριάδα, έξοδο στην Ευρώπη θα πάρει και ο 4ος της βαθμολογίας.

Δείτε το live του ΑΝΤ1.

Έναρξη του αγώνα!

10' Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα για την Ανόρθωση! Λάθος του Μουσούντα, ο Καστέλ έκλεψε έκανε το πλασέ, έδιωξε ο Ζάντρο.

10' Κεφαλιά του Καστέλ, άστοχη.

15' Ανοίγει το σκορ ο Άρης με τον Καζού! Παράλληλο γύρισμα του Μαγιαμπέλα, ο Μαρμούκ δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα και ο αριστερός μπακ του Άρη με το δεξί του έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

16΄Σουτ του Φερέιρα πάνω στον Ζάντρο.

25' Σκοράρει και δεύτερο γκολ ο Άρης με τον Μπένγκστον! Ο Σάβο έφυγε στην πλάτη της άμυνας γύρισε και ο Μπέγκστον με σουτ χωρίς κοντρόλ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Αρμπολέδα!

27' Μεγάλη ευκαιρία ξανά για τον Άρη, πλασέ τοτ Μαγιαμπέλα, διώχνει ο Αρμπολέδα σε κόρνερ.

29' Άλλη μία φάση για τον Άρη, έφυγε στην πλάτη της άμυνας ο Μαγιαμπέλα, έκανε το πλασέ, απόκρουσε ο Αρμπολέδα.

32' Κεφαλιά του Τεχέρα ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, έξω η μπάλα.

35' Εξαιρετικό γκολ από τον Άρη και 0-3! Στην αντεπίθεση, ο Καζού έδωσε στον Γκομίς, αυτός με την μία στον Σαβό, ο οποίος επέστρεψε την μπάλα στον Γκομίς, ο οποίος έυκολα σημείωσε το 0-3!

37' Φάση διαρκείας για την Ανόρθωση, διώχνει η άμυνα του Άρη!

43' Πολύ καλό σουτ του Φερέιρα, μόλις έξω η μπάλα.

45' Εντυπωσιακή απόκρουση του Ζάντρο σε σουτ του Τεχέρα.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

51΄Πολύ απόκρουση από τον Ζάντρο σε σουτ του Περέα, είχε προηγηθεί σουτ του Τσίκο που και πάλι έδιωξε ο τερματοφύλακας του Άρη.

56' Πέναλτι για την Ανόρθωση ύστερα από παρέμβαση του VAR για παράβαση του Ζάντρο στον Μαρμούκ στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα ύστερα από κόρνερ.

57' Εύστοχος ο Καστέλ και 1-3 η Ανόρθωση!

60' Πολύ καλή στιγμή για τον Άρη, πλασέ του Σάβο πάνω στον Αρμπολέδα!

75' Νέα ευκαιρία για τον Άρη, πλασέ του Σεμέντο, έξω.

79' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση, πλασέ του Γκασαμά από πολύ καλή θέση, έξω η μπάλα.

90+4 Πέναλτι για την Ανόρθωση για μαρκάρισμα του Σόκε στον Τσίκο!

90+5 Ξανά εύστοχος ο Καστέλ και 2-3!