α

Τιμωρός της ΑΕΚ ο Απόλλωνας ο οποίος τη νικησε με 2-1 στην 'ΑΡΕΝΑ"  και πήρε τεράστιας σημασίας τρίποντο που του δινει το δικαίωμα να ελπίζει ακόμη για είσοδο του στην πρώτη εξάδα.
Για τους Λαρνακείς αυτή είναι η  πρώτη ήττα ύστερα απο 14 αγωνιστικές.
Η ομάδα της Λεμεσού άνοιξε το σκορ με τον Βαλμπουενά μόλις στο 2ο λεπτό. Ισοφάρισε η ΑΕΚ στο 30'με τον Φραν Σολ ύστερα απο κτύπημα πέναλτι, με τον Μπαγκένκα στο 40΄λεπτό να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος.

Στους 37 βαθμούς ανέβηκε ο Απόλλωνα και είναι στο -4 απο την 6η Ανόρθωση. Στους 46 βαθμούς, όσους έχει πλέον και η Πάφος μετά την σημερινή της νίκη και στην τρίτη θέση, η ΑΕΚ.

Νωρίτερα

Να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα στοχεύει στο αποψινό παιχνίδι η ΑΕΚ ,η οποία υποδέχεται τον Απόλλωνα για την 24η αγωνιστική του Πρωταθλήματος CYTA. Το τρίποντο με το οποίο θα μπορέσει να  διατηρήσει τις ελάχιστες ελπίδες που έχει για την 6η θέση θα διεκδικήσει ο Απολλωνας.

Η εξέλιξη του αγώνα

1' Έναρξη αγώνα

2' Γκολ ο Απόλλων, 1-0 με άψογη εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά.

19' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ και τρομερή επέμβαση του Λιούβενμπεργκ σε εξ επαφής κεφαλιά του Γκαρθία

27' Πάει για on field review για χέρι του Νταρίκουα ο Φελλάς. Πέναλτι για την ΑΕΚ.

30' 1-1 ισοφαρίζει με το κτύπημα πέναλτι του Σολ η ΑΕΚ.

40' Απαντά ο Απόλλων με τον Πακένγκα από την πάσα του Σάντος πετυχαίνει το 1-2

Τέλος α΄ημιχρόνου

Έναρξη β΄ημιχρόνου

51' Σουτ του Τόγκια από το ύψος της περιοχής, απέκρουσε ο Λιουβενμπεργκ.

59' Σουτ του Ντίμερς απέκτουσε πάλι ο Λιούβενμπεργκ

61' Σουτ του Μαλεκκίδη πάνω στον Πίριτς

78' Κεφαλιά του Κριμέντσικ η μπάλα στο δοκάρι

Εντεκάδες

ΑΕΚ: Πίριτς, Λέδες, Τόνγκια, Σολ, Λόπες, Γκαρσία, Μιλόσεβιτς, Ρομπέρζ, Σάντες, Γκιούρτσο, Ντίμερς.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Πονς, Καπτούμ, Σάντος, Ντάνι, Ναούμ, Μάμας.

Απόλλων: Λιούβενμπεργκ, Πέρετζ, Σάντος, Μαλεκκίδης, Σαγκάλ, Χάμπος, Αρτεάν, Νταρίκουα, Βαλμπουενά, Μάρκες, Μπακένγκα

Στον πάγκο: Λοϊζου, Δημητρίου, Άδωνη, Κριμέντσικ, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Φιλιώτης, Σοφοκλέους

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος