Σ

Υστερα από τρεις αγωνιστικές χωρίς νίκη, με δύο ισοπαλίες και μία ήττα η Πάφος επανήλθε στα θετικά αποτέλεσματα με την δύσκολη επικράτηση της επί του Εθνικού με 4-3!

Τέσσερα γκολ, δύο για κάθε ομάδα, σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Με την Πάφο να παίρνει προβάδισμα δύο φορές, με Πότσκαϊ και Ζάιρο και τον Εθνικό να ισοφαρίζει ισάριθμες με Λομοτέι και Καμπρέρα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βαλακάρι πέτυχε το 3-2, ο Ντράζιτς απάντησε και το νικητήριο γκολ για την Πάφο ήρθε από τον Τάνκοβιτς με πέναλτι ύστερα από on field review.

Με την νίκη της αυτή η Πάφος έφτασε τους 46 βαθμούς και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας προσπερνώντας με έναν βαθμό την Ομόνοια.

Δείτε το live του ΑΝΤ1

Αρχίζει ο αγώνας

11' Γκολ η Πάφος με τον Πότσκαϊ η Πάφος. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση. 1-0.

14' Παρολίγο  να σημειωθεί αυτογκόλ από τον Πεχλιβάνη. Ο ποδοσφαιριστής του Εθνικού δεν βρήκε καλά τη μπάλα κι αυτή πέρασε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Παναγή.

29' Γκολ ο Εθνικός με κοντινό σουτ του Λομοτέι ύστερα από κόρνερ του Λίπσκι. 1-1 ισοφαρίζει η ομάδα του Σατσιά.

35' 2-1 η Πάφος με το 13ο γκολ του Ζάιρο στο πρωτάθλημα. Με κοντινό σουτ από κεφαλιά που προηγήθηκε του Μελούσο. Για τη φάση αυτή διαμαρτυρήθηκαν οι του Εθνικού για φάουλ.

37' Ισοφαρίζει αμέσως ο Εθνικός με τον Καμπρέρα, με δυνατό σουτ εντός περιοχής αφού άλλαξε την μπάλα με τον Ηλία.

43' Δοκάρι ο Εθνικός με δυνατό στου του Ντράζιτς

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Αποδοκιμασίες στον Καρσέδο από οπαδούς της Πάφου.

Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.

46' Γκολ με το καλήμέρα στο δεύτερο ημίχρονο. Με γυριστό ωραίο σουτ του Βαλακάρι εντός περιοχής.

52' Σουτ του Τάνκοβιτς, κοντράρει η μπάλα και φεύγει κόρνερ.

53' Ευκαιρία για την Πάφο με τον Ναμ από κοντά να σημαδεύει τον Καμπρέρα πριν τη γραμμή τέρματος. Ζήτησαν πέναλτι οι γηπεδούχοι για χέρι αλλά δεν υπάρχει.

55' Σουτ του Τάνκοβιτς, αποκρούει ο Παναγή.

70' Σουτ του Ζάιρο αποκρούει δύσκολα ο Παναγή.

74' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Τζάτζα μέσα στην περιοχη με σουτ να βγαζει την μπαλα εξω

75' Γκολ ο Εθνικός με τον Ντράζιτς που έφυγε στην αντεπίθεση και ντρίπλαρε και τον Ίβουσιτς για να σημειώσει το 3-3.

82' Τριπλή ευκαιρία ύστερα από εκτέλεση κόρνερ για την Πάφο. Και στις τρεις περιπτώσεις τα σουτ που επιχειρησαν οι παίκτες της η μπάλα βρήκε σε αμυντικούς του Εθνικού.

86' Ζητά πέναλτι η Πάφος. Ελέγχει το VAR. Από τον Περατικό στον Γκολντάρ. Δίνει πέναλτι ο Θεουλή ύστερα από On Field Review

89' 4-3 η Πάφος, με το εύστοχο κτύπημα του Τάνκοβιτς

Εντεκάδες

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα, Γκολτάρ, Ζάιρο, Μπότσκαϊ, Ικόκο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ναμέ, Ντράγκομιρ

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Κανέ, Αμπτουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Τζάτζα, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Πέπε.

Εθνικός: Παναγή, Ντε Ιριόντο, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης, Λομοτέι, Μπίκερ, Καμπρέρα, Ηλία Μ, Ντράζιτς, Αγγελόπουλος.

Στον πάγκο οι Μπογκατίνοφ, Μάρκοβιτς, Ηλία Κ, Μεσκίντα, Νικολάου, Ιωάννου, Αρτυματάς, Μπέκερ, Στυλιανού, Ιωαννίδης, Χριστοφή.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος
4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας
VAR: Αντωνίου Μάριος
AVAR: Βασιλείου Αδάμος