2

Η Ομόνοια πέτυχε την τρίτη διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα επικρατώντας εκτός έδρας της Νέας Σαλαμίνας με 0-2, αποτέλεσμα που την ανέβασε στην 2η θέση με 29 βαθμούς όσους έχουν Άρης και Πάφος και 3 λιγότερους από το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

Για το τριφύλλι σκόραρε ο Σεμέδο ύστερα από εξαιρετική ασιστ του Λοίζου και ο Κούσουλος που δεν το πανηγύρισε σεβόμενος την πρώην ομάδα του. Στην 8η θέση με 19 βαθμούς παρέμεινε η Νέα Σαλαμίνα, η οποία δέχθηκε δεύτερη διαδοχική ήττα με το ίδιο σκορ.

Από έναν γκολ πέτυχαν οι δύο ομάδες ωστόσο ακυρώθηκαν, η Ομόνοια με τον Αλιούμ, το οποίο ακυρώθηκε για οφσάιντ του Σεμέδο, μία φάση που θα συζητηθεί έντονα τις επόμενες ημέρες και η Νέα Σαλαμίνα με τον Ντορεγκαράι, ωστόσο ο επιθετικός της ομάδας της Αμμοχώστου κινήθηκε από αντικανονική θέση.

Αρχίζει το παιχνίδι!

10' Πρώτη τελική στον αγώνα, σουτ του Σεμέδο, έξω.

17' Δυνατό σουτ του Σιπριάνο, έξω.

27' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Μπέζους από κοντά έστειλε την μπάλα έξω.

30' Σουτ του Σεμέδο, έξω η μπάλα.

32' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια ξανά με τον Αλιούμ! Εξαιρετική μπαλιά από τον Κούσουλο με το αριστερό, με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ ο Αλιούμ.

Ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ του Σεμέδο στην εξέλιξη της φάσης.

37' Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια, σουτ του Αλιούμ, δύσκολα ο Κίσσας.

45' Σουτ του Κονέ, έξω.

45+1 Δοκάρι για την Νέα Σαλαμίνα, ύστερα από εξαιρετική κεφαλιά του Ντορεγκαράι!

45+3 Η μπάλα πέρασε την γραμμή, ωστόσο ο Ντορεγκαράι, κινήθηκε από θέση οφσάιντ.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

48' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Σεμέδο! Εξαιρετική ενέργεια από τον Λοίζου, ο οποίος πέρασε στον Σεμέδο που με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ.

58' Εξαιρετική απόκρουση του Ουζόχο, στο σουτ του Φερνάντες.

64' Από πολύ καλή θέση, αστοχή ο Λέουκο.

68' Ο Κούσουλος σκοράρει κόντρα στην πρώην ομάδα του! Ο Μπέζους διεκδίκησε την μπάλα με τον Κίσσα, η μπάλα έφτασε στον Κούσουλο, ο οποίος με δυνατό σουτ έγραψε το 0-2.

79' Σουτ του Σελέα διώχνει ο Ουζόχο.

85' Εξαιρετική απόκρουση του Κίσσα σε σουτ του Σεμέδο.

90+3 Τεράστια απόκρουση από τον Ουζόχο στην προβολή του Φερνάντες!

90+5 Νέα επέμβαση του Ουζόχο σε κεφαλιά.