3

Όπως και στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα, όπου η Ανόρθωση έφυγε με το διπλό από την Λεμεσό με το γκολ του Γκασαμά, έτσι έγινε και στο Δασάκι, όπου η "κυρία" κέρδισε δύσκολα τον Εθνικό με 0-1, αποτέλεσμα που την ανέβασε στην 4η θέση με 28 βαθμούς.

4o διαδοχικό παιχνίδι που η Ανόρθωση δεν δέχεται γκολ με 3 νίκες και μία ισοπαλία, οι δύο νίκες μάλιστα κόντρα σε Απόλλωνα και Ομόνοια.

Δίκαιο το αποτέλεσμα καθώς η Ανόρθωση ήταν πολύ καλύτερη από τον Εθνικό που σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο με τον Μάριο Ηλία, ωστόσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Παρέμεινε στην 10η θέση με 13 βαθμούς η ομάδα της Άχνας.

Έναρξη αγώνα!

9' Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα, ο Γουαρίς προσπάθησε να κρεμάσει τον Μπογκατίνοφ, η μπάλα έξω.

16' Σουτ του Ιωάννου από δεξιά, πάνω στον Αρμπολέδα.

22' Κεφαλιά του Καστέλ, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Φερέιρα, έξω η μπάλα.

27' Κεφαλιά του Τεχέρα, στην γραμμή έδιωξε η άμυνα του Εθνικού.

29' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με τον Μάριο Ηλία! Σουτ από τον Καπρέρα ο Αρμπολέδα απόκρουσε ασταθώς και ο Κύπριος επιθετικός από πολύ κοντά πλάσαρε σωστά για το 1-0 του Εθνικού!

30' Ακυρώνεται το γκολ, σε θέση οφσαίντ ο Καπρέρα, από το σουτ του οποίου έφτασε η μπάλα στον Ηλία που σκόραρε.

44' Σουτ του Πεχλιβάνη, σε σώματα και κόρνερ η μπάλα.

45΄+6' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Γουαρίς από αριστερά ο οποίος έκανε το γύρισμα, όμως ο Μπογκαντίνοφ πρόλαβε τον Γκασάμα κι έδιωξε σε κόρνερ.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

50' Σουτ του Ντράζιτς, ο Αρμπολέδα μπλοκάρει τη μπάλα με διπλή προσπάθεια.

54' Άστοχο σουτ του Τιουνέ.

56' Κεφαλιά του Καστέλ, έξω.

59' Νέα Κεφαλιά του Καστέλ, πάνω στον Γκασαμά, η μπάλα.

62' Ο Φερέιρα την κεφαλιά, η μπάλα έξω.

84' Από πολύ κοντά ο Γουαρίς, δεν κατάφερε να σκοράρει.

87' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση και σε αυτό το παιχνίδι με τον Γκασαμά, με ωραίο κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Φερέιρα!