ΔΣΔΣΔ

Με μια ουσιαστική εμφάνιση και με κορυφαίους τους Σουμάνσκι και Κακόριν που έβαλε 2 γκολ, ο Άρης Λεμεσού επιβλήθηκε με 4-0 της ΑΕΛ στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» και ανέβηκε ξανά στην κορυφή με ΑΠΟΕΛ και Πάφο στους 29 βαθμούς.

Η ομάδα της Λεμεσού από το πρώτο λεπτό κυριάρχησε στον αγώνα, ανοίγοντας το σκορ με τον Κακόριν στο 39ο λεπτό. Η ΑΕΛ έμεινε με 10 παίκτες στο 45ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Χέντι, μετά από σκληρό φάουλ πάνω στον Σουμάνσκι.

Η ομάδα της Λεμεσού πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 45+4, με τον Μαγιαμπέλα και πήρε αέρα 2 τερμάτων. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Άρη να σκοράρει 3ο γκολ, με τον Κακόριν στο 68ο λεπτό, για το 3-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Νίκολιτς λίγα λεπτά πριν το τέλος, όταν με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 4-0!

Από την πλευρά της η ΑΕΛ γνώρισε την 3η σερί της ήττα στο πρωτάθλημα, μένοντας στην 10η θέση με 13 βαθμούς, όσους και ο Εθνικός Άχνας.

Η βαθμολογία:

δφδφ

Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη αγώνα!

2' Βαθιά μπαλιά στον Χέντι, ο οποίος σε τετ-τετ, δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

10' Σουτ του Νίκολιτς εκτός περιοχής, η μπάλα πολύ ψηλά.

11' Διπλή προσπάθεια από τον Σουμάνσκι, ο οποίος με σουτ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Ολιβέιρα.

21' Από πλάγια θέση ο Σουμάνσκι δοκίμασε το σουτ, με τον Ολιβέιρα να διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ.

39' ΓΚΟΛ για τον ΑΡΗ 0-1! Σουμάνσκι και Κοκόριν συνεργάστηκαν εξαιρετικά με τον Ρώσο, να πλασάρει τον Ολιβέιρα για το 0-1!

42' Κόκκινη κάρτα στον Χέντι! Ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ έπεσε επικίνδυνα πάνω στο πόδι του Σουμάνσκι, με τον διαιτητή που συμβουλεύτηκε το on field review να τον αποβάλλει!

45+4' ΓΚΟΛ για τον Άρη 0-2! O Kαζού έβγαλε την σέντραμ η μπάλα κόντραρε, με τον Μαγιαμπέλα από κοντά να πλασάρει για το 0-2!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

64' Σουτ του Γερολέμου, ψηλά η μπάλα.

65' ΓΚΟΛ για τον Άρη 0-3! Ο Σουμάνσκι μοίρασε στον Κοκόριν, ο οποίος από κοντά με άψογο πλασέ έκανε το 0-3!

88' ΓΚΟΛ για τον Άρη 0-4! Με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Νίκολιτς κάνει το 0-4!