2

Την 4η διαδοχική νίκη του πέτυχε ο Απόλλων, ο οποίος επιβλήθηκε της ΑΕΖ με 5-0 και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 18 βαθμούς. Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς που παραμένει αήττητη στις πρώτες 8 αγωνιστικές, στα τελευταία 4 παιχνίδια που κέρδισε, πέτυχε 12 γκολ χωρίς να δεχθεί κανένα.

Για τον Απόλλωνα σκόραραν οι Βαλμπουενά, Μάρκες και Πέρετζ(2), ενώ ο επίλογος γράφτηκε με αυτογκόλ του Ρουίζ.  Η ΑΕΖ βρίσκεται στην 11η θέση με 7 βαθμούς.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Ανόρθωση επέστρεψε στις νίκες, καθώς κέρδισε με 0-2 την Δόξα.

Για την ομάδα της Αμμοχώστου που βρίσκεται στην 2η θέση, στην ισοβαθμία με Άρη και ΑΠΟΕΛ στους 17 βαθμούς, σκόραραν οι Τσίκο και Γκασάμα. Στην χειρότερη θέση η ομάδα της Κατωκοπιάς, η οποία είναι η μοναδική του πρωταθλήματος που ακόμα δεν κατάφερε να πάρει βαθμό στις πρώτες 8 αγωνιστικές.

🔴ΑΕΖ Ζακακίου - Απόλλων Λεμεσού

Έναρξη στο παιχνίδι!

3' ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Ματιέ Βαλμπουενά με απευθείας εκτέλεση φάουλ! Τρομερό γκολ από τον Γάλλο!

5' Γύρισμα του  Νταρίκουα, δεν μπόρεσε κάποιος να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

22' Κεφαλιά του Μαλεκκίδη, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, έξω.

25' Κεφαλιά του Ντελ Μίρο, άστοχη.

30' Μπαλιά του Κοστάκε, κεφαλιά του Μάρκες, μόλις έξω.

41' Σουτ του Χατζηβασίλη, πάνω στον Λέουβενμπεργκ.

44' Σουτ του Χάμπου, εντός περιοχής έξω! Μεγάλη στιγμή για τον Απόλλωνα!

45' Πλασέ του Μάρκες, σε κόρνερ ο Μπέκερ.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

46' ΓΚΟΛ ο Απόλλων με τον Μάρκες! Έφυγε στην πλάτη της άμυνας ύστερα από εξαιρετική ασιστ του Αμπντουραχίμι και πλάσαρε τον Μπέκερ.

53' Κεφαλιά του Νταρίκουα, σε κόρνερ ο Μπέκερ.

54' Σουτ του Σλόγκαρ, άστοχο.

57' Τεράστια χαμένη στιγμή για τον Απόλλωνα, ο Μάρκες από κοντά δεν έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

65' Σουτ του Σιφναίος, άστοχο.

69' Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα με τον Βάργκα από πλάγια θέση να κάνει το πλασέ και τον Μπέκερ να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

69' Φάση διαρκείας, δοκάρι για τον Απόλλωνα!

75' Πέναλτι για τον Απόλλωνα, για φάουλ πάνω στον Μαλεκκίδη. Αρχικά ο διαιτητής έδωσε φάουλ, ωστόσο με παρέμβαση του VAR, δόθηκε το πέναλτι, καθώς η παράβαση έγινε εντός περιοχής.

Εύστοχος ο Πέρετζ και 0-3 ο Απόλλων!

81' Σουτ του Σλόγκαρ διώχνει ο Λέουβενμπεργκ.

82' Νέο στου του Σλόγκαρ και πάλι ο Ολλανδός κιπερ του Απόλλωνα λέει όχι.

89' Χάνει μεγάλη ευκαιρία ο Μάρκες σε τετ α τετ.

90+1 Ο Τέκιε βρήκε τον Μάρκες στην περιοχή έκανε την προβολή ψηλά πάνω από την εστία.

90+3 Σκοράρει ξανά ο Απόλλων με τον Πέρετζ, με δυνατό σουτ εντός περιοχής.

5-0 ο Απόλλων με αυτογκόλ με κεφαλιά του Ρουίζ.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής, Αντωνίου, Φοστάβε, Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Σάντος, Κάστρο, Ρέινολντς, Φράγκος, Χατζηβασίλης.

Στον πάγκο: Mιλόσαβλεβιτς, Στυλιανού, Αντωνίου, Σαρφό, Χριστοφή, Ματόνγκο, Μιχαηλίδης, Ρουίζ, Σιφναίος, Χρίστου, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Αμπντουραχίμι, Μαλεκκίδης Χάμπος, Νταρίκουα, Βαλμπουενά , Κοστάκε, Μάρκες, Κολ.

Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Τέκιε, Πέρετζ, Χουσεϊν, Ποντικός, Φιλιώτης, Ντανίλο, Ρόμπινσον, Βάργκα.

🔴ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς -  Ανόρθωση Αμμοχώστου

10' Σκοράρει ο Τσίκο, ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ.

13' Μετράει το γκολ, από κανονική θέση, σκόραρε ο Τσίκο!

13' Σκοράρει ξανά η Ανόρθωση με τον Γκασάμα! Ο Τσίκο γύρισε στον επιθετικό της Ανόρθωσης, ο οποίος με ανάποδο πέτυχε το 0-2, στις πρώτες δύο τελικές στον αγώνα.

24' Κεφαλιά του Γκασάμα, έξω.

25' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση, διπλή! Πρώτα με τον Παρούτη και στην συνέχεια με τον Τσίκο.

28' Σουτ του Αντωνιάδη, πάνω στον Αρμπολέδα.

32' Νέο λάθος στην άμυνα της Δόξας, δεν μπορεί να σκοράρει ο Τσίκο.

33' Κεφαλιά του Γκασάμα, έξω.

41' Σουτ του Φερέιρα, διπλή απόκρουση από τον Σισκόφσκι.

45+2 Μεγάλη στιγμή για την Δόξα! Κεφαλιά του Τραιτσέφσκι, μόλις έξω.

47' Σουτ του Κάργα, έυκολα ο Σισκόφσκι.

56' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, διπλή! Πρώτα με τον Τσίκο και στην συνέχεια με τον Φερέιρα.

61' Δοκάρι για την Δόξα με δυνατό σουτ του Ναμπί!

79' Σουτ του Σαντίκ, πάνω στον Αρμπολέδα.

Δόξα: Σισκόφσκι, Τραιτσέφσκι, Βλίτερ, Σκόγλαντ, Γιαμπαρέ, Βελκόφσκι, Άλσεους, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Ασάντε, ΤζέΤζε

Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου, Φοφανά, Τρούγιτς, Σαντίκ, Ναμπί, Μούσα, Αντουί, Β. Κυριάκου,Χ. Κυριάκου.

2

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Κάργας, Γκαρθία, Τεχέρα, Φερέιρα, Τιουνέ, Σάλβα, Παρούτης, Γκασάμα, Τσίκο

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Μαρμούκ, Κορέια, Χαραλάμπους, Ουαρίς, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα, Ιωάννου, Τζούλιου, Μουσόντα