δσδσδ

Άγνωστη λέξη παραμένει για την Εθνική μας ομάδα η νίκη, στα προκριματικά του Γιούρο 2024, η οποία στον αγώνα με την Γεωργία στην Τυφλίδα ηττήθηκε με 4-0, γνωρίζοντας την 7η σερί της ήττα στην διοργάνωση.

Στο πρώτο μέρος είχαμε καλή παρουσία, με καλές στιγμές. Φτωχό σε θέαμα το δεύτερο μέρος, με την ομάδα μας όπως και στους τελευταίους αγώνες, να καταρρέει ξανά. Με την συμπλήρωση 45 δευτερολέπτων, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κιτεϊσβίλι άνοιξε το σκορ, ενώ ο Κβαρατσκχέλια στο 58ο λεπτό έκανε το 2-0.

Ο Σενγκέλια, στο 82ο λεπτό διαμόρφωσε έκανε το 3-0, ενώ στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο Μικαουτάτζε από τα 11 βήματα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Υπενθυμίζεται ότι Νορβηγία και Ισπανία αγωνίζονται απόψε, σε έναν κρίσιμο βαθμολογικά αγώνα. Ρεπό έχει η πρωτοπόρος του ομίλου Σκωτία.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα του ομίλου:

• Σκωτία - Κύπρος 3-0 (21' Μακγκίν, 87', 90+3' Μακτόμινεϊ)
  • Ισπανία - Νορβηγία 3-0 (13' Όλμο, 84', 85' Χοσέλου)
  • Γεωργία - Νορβηγία 1-1 (60' Μικαουτάτζε / 15' Σέρλοτ)
  • Σκωτία - Ισπανία 2-0 (7', 51' Μακτόμινεϊ)
  • Νορβηγία - Σκωτία 1-2 (61' πέν. Χάλαντ / 87' Ντάικς, 89' Μακλίν)
  • Κύπρος - Γεωργία 1-2 (39' πέν. Πίττας / 31' Μικαουτάτζε, 84' Νταβιτασβίλι)
  • Νορβηγία - Κύπρος 3-1 (12' Σολμπάκεν, 56' πέν., 60' Χάλαντ / 90+3' Κάστανος)
  • Σκωτία - Γεωργία 2-0 (6' Μακγκρέγκορ, 47' Μακτόμινεϊ)
  • Γεωργία - Ισπανία 1-7 (49' Τσακβετάτζε / 22', 40', 66' Μοράτα, 27' αυτ. Κβιρκβέλια, 38' Όλμο, 68' Ν. Γουίλιαμς, 74' Γιαμάλ)
  • Κύπρος - Σκωτία 0-3 (6' Μακτόμινεϊ, 16' Πόρτσιους, 30' Μακγκίν)
  • Νορβηγία - Γεωργία 2-1 (25' Χάλαντ, 33' Έντεγκαρντ / 90+1' Ζιβζιβάτζε)
  • Ισπανία - Κύπρος 6-0 (18' Γκάβι, 33' Μερίνο, 70' Χοσέλου, 73', 83' Τόρες, 77' Μπαένα)
  • Γεωργία - Κύπρος 4-0 (46΄ Κιτεϊσβίλι, 58΄ Κβαρατσκέλια, 82΄ Σενγκέλια, 90΄+5 πεν. Μικαουτάτζε)
  • 15/10 21:45 Νορβηγία - Ισπανία
  • 16/11 19:00 Γεωργία - Σκωτία
  • 16/11 19:00 Κύπρος - Ισπανία
  • 19/11 21:45 Σκωτία - Νορβηγία
  • 19/11 21:45 Ισπανία - Γεωργία

Έναρξη αγώνα!

6' Εκτέλεση φάουλ από τον Χάμπο, ο Μαμαρντασβίλι διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

11' Από πλάγια ο Ζιβζιβάτζε έκανε το σουτ στην κλειστή γωνιά του Μολ, ο οποίος έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ!

12' Σουτ του Αζάροφ, η μπάλα εκτός.

27' Συρτό σουτ του Κβαρατσκέλια, λίγο εκτός η μπάλα.

28' Σουτ του Χριστοφή, ο Μαμαρντασβίλι διώχνει με δυσκολία.

46' ΓΚΟΛ για την Γεωργία 1-0! Ο Κιτεϊσβίλι εκτός περιοχής δοκίμασε το σουτ, νικώντας τον Ζοέλ Μολ για το 1-0, με την συμπλήρωση 45 δευτερολέπτων στο δεύτερο μέρος!

58' ΓΚΟΛ για την Γεωργία 2-0! Κάθετη στον Κβαρατσκχέλια, ο οποίος βγήκε τετ-τετ, τσίμπησε την μπάλα και νίκησε τον Μολ για το 2-0!

82' ΓΚΟΛ για την Γεωργία 3-0! Η μπάλα στρώθηκε στον , ο οποίος με συρτό σουτ έκανε το 3-0!

90+4 Πέναλτι για την Γεωργία, σε χέρι του Γκόγκιτς!

90+5' ΓΚΟΛ για την Γεωργία 4-0! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Μικαουτάτζε για το 4-0!

Γεωργία(Γουιλί Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κβερκβέλια, Κάσια, Αζάροφ, Λοτσοσβίλι, Κιτεϊσβίλι, Κοτσορασβίλι, Μαμουτσασβίλι, Κβαρατσχέλια, Τσακβετάτζε, Ζιβζιβάτζε

Στον πάγκο: Λόρια, Γκουγκεσασβίλι, Καλαντάτζε, Νταβιτασβίλι, Λομπιανίτζε, Γκελασβίλι, Κβεκβεσβίρι, Αλτουνασβίλι, Σεγκέλια, Μεκβαμπισβίλι, Μικαουτάτζε, Βολκόβ

Κύπρος(Τιμούρ Κετσπάγια): Μολ, Καρώ, Ν.Ιωάννου, Γκόγκιτς, Κούσουλος, Χριστοφή, Χ.Κυριάκου, Σπόλιαριτς, Ανδρέου, Κυπριανού, Κάστανος.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Μιχαήλ, Αντωνιάδης, Χαραλάμπους, Κορέια, Λοϊζου, Κακουλλής, Πηλέας, Αντωνίου, Ηλία, Κορρέα, Γαβριήλ.