Σ

Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε χθες τη Φέγενορντ με 3-2, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας των ομίλων του Champions League, και στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκε ως αλλαγή ο Ηλίας Κωστής. Ο 20χρονος Ελληνας στόπερ πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή του Αλβαρο Μοράτα και έκανε το ντεμπούτο του σε επαγγελματικό επίπεδο και στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Η ισπανική ομάδα έκανε ένα μίνι αφιέρωμα στην επίσημη ιστοσελίδα της για να συγχαρεί τον νεαρό διεθνή, με την εθνική Ελπίδων, άσο:

«Ο Ηλίας Κωστής (Θεσσαλονίκη, 27 Φεβρουαρίου 2003) έκανε το ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα στο ματς με τη Φέγενορντ που έγινε στο Metropolitano για το Champions League. Ο Ηλίας δεν θα μπορούσε να έχει πραγματοποιήσει καλύτερο ντεμπούτο, καθώς η ομάδα μας νίκησε με 3-2, αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ.

Ο αμυντικός, ο οποίος αγωνίζεται στην Ατλέτικο Β', εντάχθηκε στην ακαδημία μας το 2019. Είναι από τους πιο σημαντικούς παίκτες της δεύτερης ομάδας, με επικεφαλής τον Λουίς Γκαρθία Τεβενέτ και κατάφερε να κάνει το άλμα στην πρώτη ομάδα την προηγούμενη σεζόν

Από την αρχή της φετινής αγωνιστική περιόδου, ο Ντιέγκο Σιμεόνε τον έχει χρησιμοποιήσει σε πολλές προπονήσεις, με τον Ελληνοκύπριο αμυντικό να έχει κάποια λεπτά συμμετοχής στα φιλικά προετοιμασία που έγιναν σε Νότια Κορέα, Μεξικό και Ηνωμένες Πολιτείες. Κάπως έτσι θα θυμάται την Τετάρτη 4 Οκτωβρίου, ως μια από τις πιο ξεχωριστές μέρες στην καριέρα του, αφού έδωσε το πρώτο του παιχνίδι με την Ατλέτικο Μαδρίτης. Συγχαρητήρια Ηλία για τα πρώτα σου λεπτά με την πρώτη ομάδα!»