2

Ομόνοια και Άρης εξήλθαν ισόπαλοι 2-2  στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο με ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, με την Ομόνοια να προηγείται με τον Σεμέδο και τον Στεπίνσκι να απαντά αμέσως.

Καλύτερος ο Άρης στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ανέτρεψε τα εις βάρος του δεδομένα και πάλι με γκολ του Πολωνού, ύστερα από ωραία πάσα του Κακόριν. Η Ομόνοια ανέβασε στροφές στο τέλος του αγώνα και σκόραρε ξανά με τον Σεμέδο για το τελικό 2-2.

Αρχίζει το ντέρμπι στο ΓΣΠ

6' Δυνατό σουτ του Μπαμπίκα και εξαιρετική απόκρουση από τον Φαμπιάνο. Προηγήθηκε μία φάση στην οποία ο ΑΡΗΣ ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Κακουλλή που δεν κρίθηκε ότι συνιστούσε παράβαση αφού το χέρι ήταν κοντά στο σώμα.

8' Σουτ του Σεμέδο από εξαιρετική θέση στην περιοχή μετά την πάσα του Λέτσιακς και ενστικτώδης απόκρουση του Βανά.

12' Νέα καλή στιγμή για την Ομόνοια! Ωραία ενέργεια από τον Λέζιακς, ο οποίος έκανε το γύρισμα δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα ο Κακουλλής!

24' Και πάλι απειλεί η Ομόνοια, στην πλάτη της άμυνας ο Σεμέδο, αδύναμο ωστόσο το πλασέ του.

32΄ΓΚΟΛ η Ομόνοια με τον Σεμέδο! Ωραίο κάθετη από τον Μπέζους, ο Σεμέδο στην πλάτη της άμυνας του Άρη και με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-0! Το πρώτο γκολ του ποδοσφαιριστή με την πράσινη φανέλα!

34' Πλασέ του Γκομίς, σε κόρνερ ο Φαμπίάνο.

36' Διπλή ευκαιρία για τον Άρη! Πρώτα με τον Στεπίνσκι και στην συνέχεια με τον Σανέ, απόκρουσε και στις δύο ο Φαμπιάνο.

38' ΓΚΟΛ για τον Άρη ισοφαρίζει με τον Στεπίνσκι! Ο Μπαμπίνγκα πήρε την μπάλα εκτός περιοχής ύστερα από απομάκρυνση της άμυνας της Ομόνοιας ύστερα από κόρνερ, ο ακραίος επιθετικός του Άρη έκανε το γύρισμα και ο Στεπίνσκι με τακουνάκι, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

45' Στην κόντρα ο Κακουλλής, έκανε το πλασέ, έξω η μπάλα.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

53' Σουτ του Μπαμπίκα εντός περιοχής - αποκρούει ο Φαμπιάνο στην κλειστή γωνία.

56' Σουτ του Στεπίνσκι, άστοχο.

64' Από μακριά σουτ του Μπράουν, αρκετά άστοχο.

72' ΓΚΟΛ ο Άρης με τον Στεπίνσκι! Ο Πολωνός συνεργάστηκε άψογα με τον Κοκόριν, βγήκε στην πλάτη της άμυνας και έβαλε μπροστά στο σκορ τον Άρη! Πολύ ωραία ασιστ από τον Κοκόριν!

78' Σουτ του Κούσουλου, έξω.

79' Δυνατό σουτ του Κούσουλου, δύσκολα ο Βανά Άλβες σε κόρνερ.

83' Κεφαλιά του Αλιούμ, έξω.

84' Με το κεφάλι απείλησε ο Στεπίνσκι, έξω.

90' Πλασέ του Μαγιαμπέλα, άστοχο.

9-+2 ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Σεμέδο! Ωραία ενέργεια από τον Αλιούμ πισινή κεφαλιά του Ανσαριφάρντ και ο Σεμέδο με δυνατό σουτ ισοφάρισε!

90+4 Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέζους, σε κόρνερ, η μπάλα.