Τηλεόραση Ραδιόφωνο
Nn

Ο πρωταθλητής Κύπρου Άρης Λεμεσού πανηγυρίζει την πρόκριση του για πρώτη φορά στους ομίλους του Γιουρόπα Λίγκ. Αύριο μάλιστα θα μάθει και τους 3 αντιπάλους που θα βρίσκονται μαζί του στον όμιλο που θα τοποθετηθεί.

Ο Άρης βρίσκεται στο 4ο γκρουπ δυναμικότητας και θα έχει να αντιμετωπίσει ένα αντίπαλο από τα γκρουπ 1,2 και 3.

Europa League: Τα γκρουπ δυναμικότητας

1ο Group

  • Γουέστ Χαμ (Αγγλία) 50.000 (κάτοχος του περσινού Conference League)
  • Λίβερπουλ (Αγγλία) 123.000
  • Ρόμα (Ιταλία) 97.000
  • Άγιαξ (Ολλανδία) 89.000
  • Βιγιαρεάλ (Ισπανία) 82.000
  • Μπάγερ Λεβερκούζεν (Γερμανία) 72.000
  • Αταλάντα (Ιταλία) 55.500
  • Ρέιντζερς (Σκωτία) 54.000 βαθμοί

2ο Group

  • Σπόρτινγκ Λισσαβόνας (Πορτογαλία) 52.500
  • Σλάβια Πράγας (Τσεχία) 52.000
  • Ρεν (Γαλλία) 44.000
  • Ολυμπιακός (Ελλάδα) 39.000
  • Μπέτις (Ισπανία) 37.000
  • ΛΑΣΚ (Αυστρία) 36.000
  • Μαρσέιγ (Γαλλία) 33.000
  • Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) 25.000

3ο Group

  • Μόλντε (Νορβηγία) 24.000
  • Μπράιτον (Αγγλία) 21.914
  • Σέριφ Τίρασπολ (Μολδαβία) 19.500
  • Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ (Βέλγιο) 19.000
  • Φράιμπουργκ (Γερμανία) 16.496
  • Σπάρτα Πράγας Τσεχία 14.000
  • Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) 13.000
  • Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) 12.500

4ο Group

  • Τουλούζ (Γαλλία) 12.232
  • ΑΕΚ (Ελλάδα) 11.000
  • Μπάτσκα Τόπολα (Σερβία) 6.475
  • Σερβέτ (Ελβετία) 6.335
  • Παναθηναϊκός (Ελλάδα) 5.045
  • Ράκοβ (Πολωνία) 5.000
  • Άρη Λεμεσού (Kύπρος) 4.895
  • Χάκεν 4.250 (Σουηδία)

Όμιλοι Europa League - Το πρόγραμμα

Μετά τη διακοπή για τις εθνικές ομάδες θα έχουμε τη σέντρα και στις διοργανώσεις της UEFA. Η πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Europa League θα διεξαχθεί την Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου και η τελευταία αγωνιστική στις 14 Δεκεμβρίου.

Το πρόγραμμα των έξι αγωνιστικών:

  • 21 Σεπτεμβρίου
  • 5 Οκτωβρίου
  • 26 Οκτωβρίου
  • 9 Νοεμβρίου
  • 30 Νοεμβρίου
  • 14 Δεκεμβρίου

*Ενδέχεται η UEFA να ορίσει κάποια ματς Τρίτη ή Τετάρτη, καθώς θα παίζουν την ίδια ημέρα τρεις ομάδες του Λεκανοπεδίου.

Κλήρωση ομίλων Europa League: Ώρα και κανάλι μετάδοσης

Μετά την κλήρωση της φάσης των ομίλων του Champions League στο «Grimaldi Forum» του Μονακό θα διεξαχθούν την Παρασκευή (1/9) οι κληρώσεις της φάσης των ομίλων τόσο για Europa όσο και για Conference League. Η διαδικασία της διαμόρφωσης των γκρουπ για τη δεύτερη τη τάξει διοργάνωση της UEFA θα γίνει στις 14:00 και θα μεταδοθεί από το κανάλι της ομοσπονδίας.

Ποιοι παίζουν στο Europa League;

Πέραν των ομάδων που προκρίθηκαν από τις βαθμολογίες των πρωταθλημάτων τους, στο Europa League συμμετέχει ο κάτοχος του Europa Conference League της προηγούμενης χρονιάς, δηλαδή η Γουέστ Χαμ. Συμμετέχουν επίσης οι Κυπελλούχοι από την 1η ως την 6η θέση στη βαθμολογία της UEFA το 2022, δηλαδή από ΑγγλίαΙσπανίαΙταλίαΓερμανίαΓαλλία και Πορτογαλία.

Εν προκειμένω μόνο η Τουλούζ, καθώς λόγω της κατάληξης του Κυπέλλου σε ομάδες που ήταν ήδη στην Ευρώπη, ακολούθησαν οι ΜπράιτονΛεβερκούζενΜπέτιςΡόμα και Σπόρτινγκ. Από τα play-offs του Champions League συμμετέχουν οι ΠαναθηναϊκόςΑΕΚΡακόβ και Ρέιντζερς και φυσικά οι ομάδες που κέρδισαν την πρόκρισή τους από τα play-offs του Europa League.

Η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση τoυ ομίλου θα πάει απευθείας στους «16» του Europa League, η δεύτερη θα παίξει με τρίτη ομίλου του Champions League στα play-offs της φάσης των «16» και η τρίτη «μετατίθεται» στα play offs για τους «16» του Conference League.