dsd

Σε μια μαγική βραδιά, ο πρωταθλητής Άρης έγραψε ακόμα μια χρυσή σελίδα στην σύγχρονη ιστορία του. Νίκησε με 6-2 την Σλόβαν Μπρατισλάβας, ανατρέποντας το 2-1 του πρώτου αγώνα και προκρίθηκε πανηγυρικά στους ομίλους του Γιουρόπα Λίγκ για πρώτη φορά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον πρωταθλητή Κύπρου ήταν ο Γιανίκ Γκομίς, ο οποίος πέτυχε Χατ τρικ, ενώ από ένα σημείωσαν οι Σζόκε, Μπέγκστον και Μόργκαν Μπράουν.

Πέραν του γοήτρου της πρόκρισης, η «Ελαφρά ταξιαρχία» γέμισε και τα ταμίας της, καθώς στο Europa League, η παρουσία στους ομίλους οδηγεί σε πριμ συμμετοχής ύψους 3.630.000 ευρώ. Κάθε νίκη αξίζει 630.000, κάθε ισοπαλία 210.000 στους ομίλους, ενώ οι πρώτες δύο θέσεις στον όμιλο δίνουν πριμ.

Από εκεί και πέρα, στα αγωνιστικά έσοδα προστίθενται έσοδα από το market pool, που αφορούν το Κυπριακό μερίδιο στα τηλεοπτικά χρήματα που εισπράττει η UEFA.Αναλυτικά τα πριμ:

Η εξέλιξη του αγώνα:

6' Ο Μαγιαμπέλα μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, δοκίμασε το σουτ, με τον αντίπαλο κίπερ να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ!

10' Μακρινό σουτ του Μοντνόρ, ο Μπόργιαν μάζεψε εύκολα.

21' ΓΚΟΛ για τον Άρη 1-0! Σέντρα του Μοντνόρ, ο Γκομίς στο δεύτερο δοκάρι έπιασε το σουτ για το 1-0!

24' ΓΚΟΛ για τον Άρη 2-0! Συρτό σουτ του Στεπίνσκι, ο Σζόκε μπήκε στην φάση και με προβολή έκανε το 2-0 για τους πρωταθλητές!

38' ΓΚΟΛ για την Σλόβαν 2-1! Ο Kucka έβγαλε την κάθετη στον Strelec, ο οποίος ανάμεσα σε 2 άνοιξε το σκορ!

45+ 7' ΓΚΟΛ για τον Άρη 3-1! Εκτέλεσε κόρνερ ο Καζού, με τον Γκομίς από κοντά να πιάνει την κεφαλιά για το 3-1!

51' ΓΚΟΛ για τον Άρη 4-1! Σουτ του Μαγιαμπέλα εκτός περιοχής, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι, με τον Γκομίς να πιάνει το ριμπάουντ για το 4-1 από κοντά! Χατ τρικ για τον ποδοσφαιριστή του Άρη!

61' Μακρινό σουτ του Στρούσκι, κανένας κίνδυνος.

66' ΓΚΟΛ για τον Άρη 5-1!Σουτ του Μπέγκστον, μετά από λάθος του κίπερ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, έφτασε ξανά στον Μπέγκστον που έκανε νέο σουτ, ο Μπόρχαν έδιωξε ασταθώς, με τον Μαγιαμπέλα που καραδοκούσε να πιάνει μια βολίδα στην κίνηση για το 5-1!

72' ΓΚΟΛ για τον Άρη 6-1! Ο Γκομίς έφυγε στην αντεπίθεση, μοίρασε στον Μόργκαν Μπράουν, ο οποίος με ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το 6-1!

88' ΓΚΟΛ για την Σλόβαν 6-2! Μακρινό σουτ του Μπαρζαγκιάν εκτός περιοχής για το 6-2!

Οι εντεκάδες του αγώνα:

Άρης Λεμεσού(Αλεξέι Σπιλέφσκι):Βανά, Μποακί, Μπρόρσον, Γιαγκό, Καζού, Σζόκε, Στρούσκι, Μαγιαμπέλα, Μοντνόρ, Γκομίς, Στεπίνσκι.

Στον πάγκο οι: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Μουσούντα, Μπένγκτσον, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα.

Σλόβαν Μπρατισλάβας(Βλάντιμιρ Βάις): Borjan, Wimmer, Bajrić, Strelec, Marcelli, Kankava, Zuberu, Tolić, Blackman, Kucka, Lovat.

Στον πάγκο οι: Trnovský (GK), Hrdina (GK), Agbo, Kashia, Križan, Barseghyan, Abubakari, Pauschek, Lichý, Vojtko, Čavrić, Savvidis.