ΔΣ

Η επιστήμη έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά εδώ και αρκετό καιρό, με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να επιστρέφει από τις διακοπές, να παίζει στο δεύτερο ημίχρονο της πρώτης φιλικής αναμέτρησης προετοιμασίας της Σίτι στην Ασία και να βρίσκει δυο φορές τον δρόμο για τα δίχτυα!

Ο Χάαλαντ χρειάστηκε 45’ για να σκοράρει δις στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας της Σίτι! (vids)
Οι «πολίτες» αντιμετώπισαν την Γιοκοχάμα Μαρίνος, ο Πεπ Γκουαρδιόλα επέλεξε να μην ξεκινήσει τον Νορβηγό σούπερ σταρ που σάρωσε τα πάντα την περασμένη αγωνιστική περίοδο, ωστόσο, όταν ο Viking μπήκε στο ματς στο δεύτερο μέρος, έγινε… one man show το φιλικό.

Χρειάστηκε μόλις 7΄ για να πετύχει το πρώτο του γκολ και στις καθυστερήσεις βρήκε ξανά δίχτυα, για να συμβάλλει με δύο τέρματα στη νίκη (5-3) κόντρα στους Ιάπωνες.

Τον δρόμο για τα δίχτυα βρήκαν επίσης οι Στόουνς, Άλβαρες και Ρόδρι, ντεμπούτο με τη φανέλα της Σίτι έκανε ο Ματέο Κόβασιτς που έδειξε ότι προσαρμόζεται σχετικά εύκολα σε νέες συνθήκες, γνωρίζοντας πολύ καλά τους «πολίτες», όσο τους αντιμετώπιζε στη θητεία του στην Τσέλσι.