σδσδ

Το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας του, στην πρώτη κατηγορία πανηγυρίζει από απόψε ο Άρης Λεμεσού, μετά την νίκη του Απόλλωνα επί του ΑΠΟΕΛ με 3-1 μέσα στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ.

Η «Ελαφρά ταξιαρχία» ήθελε να μην κερδίσει ο ΑΠΟΕΛ απόψε, κάτι το οποίο έγινε, σε ένα παιχνίδι στην Λεμεσού με αρκετό πάθος. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με τον  Κβιλιτάια, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τον Μαρκίνιος. Η απάντηση των γαλάζιων της Λεμεσού ήρθε 9 λεπτά αργότερα, με τον Ιωάννη Πίττα να σκοράρει, έπειτα από σέντρα ακριβείας του πολύπειρου Ντικγινί.

Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε για να πιέσει, με τον Απόλλωνα σε μια αντεπίθεση με τον Ουάρντα να φεύγει στην πλάτη της άμυνας των γαλαζοκιτρίνων, με τον Αιγύπτιο να μοιράζει στον Πίττα, ο οποίος από κοντά έκανε το 2-1 για την ομάδα της Λεμεσού. Σε ακόμα μια αντεπίθεση ο Ουάρντα αυτή την φορά έγινε ο εκτελεστής, μετά από 2η ασίστ του Ντιγκινί, με τον Αιγύπτιο από κοντά να διαμορφώνει το 3-1. Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά, μειώνοντας σε 3-2 με τον Κβιλιτάια για το τελικό σκορ.

Πλέον η τελευταία αγωνιστική παίρνει διαδικαστικό χαρακτήρα στην υπόθεση τίτλος, καθώς δεν θα έχουμε τελικό πρωταθλήματος στο ΓΣΠ μεταξύ του Άρη και του ΑΠΟΕΛ. Ήδη τα πανηγύρια έχουν ξεκινήσει στην Λεμεσού για το πρώτο πρωτάθλημα της ομάδας!

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η ΑΕΚ κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία από την Πάφο, 1-1 με γκολ του Τρισκόφσκι στο 93ο λεπτό και παρέμεινε στην 3η και προνομιούχα θέση που δίνει Ευρωπαϊκό εισιτήριο.Από την άλλη η Πάφος έπεσε στην 5η θέση, με με 60 βαθμούς, με τον Απόλλωνα να ανεβαίνεισ την 4η με 62!

Νωρίτερα στους δυο αγώνες:

🔴19:00 Απόλλων – ΑΠΟΕΛ

***Πετροβολισμοί και χρήση του «Αίαντα» πριν το Απόλλων-ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟΣ)

Η εξέλιξη του αγώνα:

9' Ο Πίττας προσπάθησε να απειλήσει με σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε εκτός.

12' Σουτ του Σεμπάκ, κανένας κίνυνος.

***ΒΙΝΤΕΟ-ΦΩΤΟΣ: Μαζεύτηκαν στο σωματείο οι φίλοι του Άρη και περιμένουν το πρωτάθλημα!

16' Εκτέλεση φάουλ από τον Κολ, ο Μπέλετς πέφτει και μαζεύει.

21' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 0-1! Εκτέλεση κόρνερ από τον Μαρκίνιος, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει στην εστία του Γιοβάνοβιτς!

30' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 1-1! Μπαλιά στον Ντιγκινί, ο οποίος από πλάγια θέση έστρωσε στον Πίττα που καραδωκούσε, με τον Κύπριο επιθετικό από κοντά να κάνει το 1-1!

32' Σουτ του Σεμπάκ εντός περιοχής, η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά.

42' Σέντρα του Ουάρντα, ο Ίλιεφ έπιασε το σουτ στην κίνηση, χωρίς να βρίσκει στόχο.

45+2' Συρτό σουτ του Σαρφό, ο Γιοβάνοβιτς μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια.

45+3' ΔΟΚΑΡΙ! Ο Μαρκίνιος έφυγε ωραία από τα μαρκαρίσματα, δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι του Απόλλωνα!

Έναρξη β' ημιχρόνου

50' Μακρινό σουτ του Φιλιώτη, πολύ εκτός η μπάλα.

68' Συρτό σουτ του Χουσείν, η μπάλα φεύγει εκτός.

70' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 2-1! Ανατροπή για τους γαλάζιους! Σε αντεπίθεση ο Ουάρντα έφυγε ταχύτατα, μοίρασε στον αμαρκάριστο Πίττα, ο οποίος από κοντά έκανε το 2-1!

80' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 3-1! Σέντρα από τον Ντιγκινί, ο Ουάρντα ήρθε στο δεύτερο δοκάρι και με πλασέ έκανε το 3-1!

90+3' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 3-2! Εκτέλεση φάουλ από τον Εφραιμ, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά για το 3-2!

Απόλλων(Μπότγκαν Αντόνε): Γιοβάνοβιτς, Εκπολό, Πέιμπερνς, Πίττας, Ίλιεφ, Χάμπος, Ντιγκινί, Φιλιώτης, Μαυρίας, Ουάρντα, Κόλ.

Στον πάγκο: Πεισότο, Δημητρίου, Νταμπό, Χουσείν, Σπόλιαριτς, Ποντικός, Σαχάρ, Φώτη, Κονδύλης, Ζήνωνος, Αυγουστή.

ΑΠΟΕΛ(Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Φεράρι, Ντβάλι, Κβιλιτάια, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Σαρφό, Κονσταντίνοφ, Εντογκαλά.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Καρό, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Σατσιάς, Ηλία, Τζάλμα, Γιαννακού, Γεωργίου, Χαραλάμπους, Μακέντα.

🔴19:00 AEK – Πάφος F.C.

15' Μακρινό σουτ του Γκιούρτκο, πολύ ψηλά η μπάλα.

19' Σουτ του Ζουνίνιο, κανένας κίνδυνος.

38' ΓΚΟΛ για την Πάφο 0-1! Εκτέλεση κόρνερ για την Πάφο, η άμυνα της Πάφου δεν κατάφερε να διώξει, με τον Κβίντα από κοντά να πιάνει το ψαλιδάκι για το 0-1!

45+1' Κόκκινη κάρτα στον Τάνκοβιτς! Ο ποδοσφαιριστής της Πάφου βρίσκει κάτω χαμηλά τον Γιάκολις, με τον διαιτητή να αποβάλει τον Τάνκοβιτς με απευθείας κόκκινη κάρτα!

50' Από μακριά ο Γιάκολις δοκίμασε το πόδι του, χωρίς όμως να γίνεται επικίνδυνος.

55' Ο Χότσκο έφτασε μπροστά από την αντίπαλη περιοχή, δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να περνάει ξυστά από το οριζόντιο δοκάρι του Πίριτς.

59' Ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ράφα Λόπες εντός περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγο εκτός.

68' Πλασέ του Λέδες εκτός περιοχής, κανένας κίνδυνος.

90+3' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-1! Εκτέλεση κόρνερ, ο Τρισκόφσκι την κεφαλιά για το 1-1!

ΑΕΚ(Χοσέ Λουίς Όλτρα):Πίριτς, Γκονζάλεζ, Λέδες, Γκαρσία, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Γιάκολις, Γκιούρτσο, Μάμας, Ράφα Λόπες

Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Τόμοβιτς, Κάσας, Σανχούρχο, Τρισκόφσκι, Γκρόμοβ, Χριστοφόρου, Ανδρέου, Τζιωρτζής, Νίκολιτς

Πάφος(Μίτσελ Σαλγκάδο): Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Κανέ, Αμπντουραχίμι, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Μπάιριτς.

Στον πάγκο: Άντος, Ντα Σίλβα, Μπεντακόρ, Χέσταντ, Μιχαήλ, Νάμ, Σούζα, Ντράγκομιρ, Ταβάρες, Πελάτζιο.

Διαιτητής: Bel Dario
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς