3

Πολύ δύσκολη και αγχώδη νίκη σε βάρος της Ομόνοιας που αγωνίστηκε με πολλούς αναπληρωματικούς πέτυχε ο Άρης. Το χρυσό γκολ που έφερε την ομάδα της Λεμεσού στο +6 από το ΑΠΟΕΛ πέτυχε με πέναλτι ο Γκομίς ενώ μεγάλη συμβολή στην σημαντική νίκη είχε και ο τερματοφύλακας Βανά, ο οποίος σταμάτησε την Ομόνοια στις πιο καλές ευκαιρίες της.

Ο Άρης θα πανηγυρίσει αύριο το πρωτάθλημα μόνο εάν το ΑΠΟΕΛ δεν κερδίσει τον Απόλλωνα, σε διαφορετική περίπτωση, εφόσον δηλαδή νικήσουν και οι γαλαζοκίτρινοι, ο τίτλος θα κριθεί στην τελευταία αγωνιστική στο ντέρμπι, ΑΠΟΕΛ - Άρη στο ΓΣΠ.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Ένωση πήρε σπουδαία νίκη επί της ΑΕΛ με 3-0 και μείωσε την διαφορά από την Δόξα που βρίσκεται εκτός ζώνης υποβιβασμού στον έναν βαθμό, ωστόσο με παιχνίδι λιγότερο. Για την ομάδα του Παραλιμνίου σκόραραν οι Ρουσιάς, Λαμί και Κωνσταντίνου.

Δείτε το live του ΑΝΤ1.

🔴ΑΡΗΣ - ΟΜΟΝΟΙΑ

Έναρξη στο παιχνίδι!

13' Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα! Ο Καζού το παράλληλο γύρισμα, ο Γκομίς έκανε το πλασέ μόλις έξω.

14΄' Παράπονα για χέρι του Μάθιους στην περιοχή της Ομόνοιας, ζήτησαν πέναλτι οι του Άρη. Παίζεται από Μενέλαο και VAR.

20' Μεγάλη στιγμή για την Ομόνοια, έφυγε στην πλάτη της άμυνας ο Ζαχαρίου, έκανε το σουτ, μόλις έξω η μπάλα.

24' Ωραία ενέργεια και σουτ του Γκομίς, δύσκολα ο Ουζόχο.

26' Νέα καλή στιγμή για την Ομόνοια, πλασέ του Παπουλή, εντός περιοχής, σε σώματα.

29' Γύρισμα του Κακόριν, σε κόρνερ η άμυνα της Ομόνοιας.

30΄Πέναλτι για τον Άρη για κράτημα του Μίλετιτς στον Γκόμις!

32' Εύστοχος ο Γκομίς και 1-0 ο Άρης!

42' Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη, εξαιρετική ενέργεια από τον Μαγιαμπέλα, γύρισε στον  Μπένγκτσον, ο οποίος από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα, έξω.

Τέλος Α' ημιχρόνου!

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

59' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, ωραία ενέργεια του Μιξ, το σουτ έξω.

62' Κεφαλιά του Στεπίνσκι, πάνω στον Ουζόχο!

64' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια, διπλή! Σουτ του Ζράντι, αποκρούει ο Βανά, στην συνέχεια ο Χάμπος, έκανε το σουτ, μόλις έξω.

69' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καζού, δύσκολα ο Ουζόχο.

74' Σουτ του Κίτσου, δύσκολα ο Βανά!

78' Σουτ του Σράντι, και πάλι δύσκολα ο Βανά.

90+1 Τεράστια απόκρουση του Ουζόχο, σε πλασέ του Στεπίνσκι! Ήταν σε θέση οφσάιντ ο Κακόριν που έδωσε την πάσα.

Τέλος αγώνα!

Οι εντεκάδες:

Άρης: Βανά, Καζού, Μποακί, Μπένγκτσον, Μπράουν, Γκομίς, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Μπρόρσον, Γιαμπλόνσκι, Κακόριν

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Γιαντάλ, Σικόρσκι, Σπόλιριτς, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Πακέ, Στρούσκι, Σουμάνσκι, Σόκε, Μουσούντα

Ομόνοια:Ουζόχο, Μάθιους, Παπουλής, Κίτσος, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μιξ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Βενιζέλου, Κακουλλής

4

Στον πάγκο: Παναγή, Γιούστε, Λοϊζου, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Σράντι, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπεσεντίν, Ανδρέου, Σάββα, Κυριακίδης.

🔴Ε.Ν. ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ - ΑΕΛ

15' Ωραίο  σουτ του Ρουσιά εκτός περιοχής, λίγο έξω.

37' Κεφαλιά του Ντα Σίλβα μετά από εκτέλεση φάουλ του Μέιρα, έξω.

41' Καλή στιγμή για την Ένωση, ο Ντιαβαρά την μπαλιά στον Ρουσιά που έκανε την προβολή όμως ο Ολιβέιρα απέκρουσε με τα πόδια.

45' Δυνατό αριστερό σουτ του Λουσέρο στο ύψος της περιοχής, ξανά απόκρουσε από τον Ολιβέρια.

45+1 Ο Μέιρα πέρασε όποιον βρήκε στην περιοχή επιχείρησε το σουτ, όμως το πλασέ του, ήταν πάνω στον Ολιβέρια.

Τέλος Α΄ημιχρόνου.

50' Σουτ του Κολιά από το ύψος της περιοχής, σε σώματα και κόρνερ.

54' Δυνατό σουτ του Φερνάντες, δύσκολα ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ.

61' ΓΚΟΛ σκοράρει η Ένωση με κεφαλιά του Ρουσιά!

76' ΓΚΟΛ 2-0 η Ένωση με πλασέ του Λαμί!

80' ΓΚΟΛ 3-0 η Ένωση με δυνατό σουτ του Κωνσταντίνου.

ΕΝΠ (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Κόρσια, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Λουσέρο, Ρουσιάς, Ντιαβαρά, Μέιρα, Φερνάντες, Πολυκάρπου

T

Στον πάγκο:  Παναγιώτου, Γεβρέμοβιτς, Κοσμάς, Κωνσταντίνου,  Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Ντρέσκα, Πρωτοπαπάς, Βούκσεβιτς, Λαμί.

ΑΕΛ (Χρίστος Χαραλάμπους) : Ολιβέιρα, Σιλβέστρος, Κολιάς, Ιωάννου, Μπιλοβάρ, Ζαχαρία, Βεσλίνοβιτς, Χριστοδουλου, Σεργίου, Οδυσσέως, Κοντινέλα.

Στον πάγκο: Κυριάκου, Κάσα, Μιραλάς, Τσιμπόλα, Κέρκεζ, Νεοφύτου.

Στάδιο: «Τάσος Μάρκου»
Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος