δφ

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης», με πάθος, ένταση, αλλά και φωνές κυρίως για κάποιες διαιτητικές αποφάσεις, Πάφος και Άρης έμειναν στην ισοπαλία 2-2.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με πέναλτι του Κακόριν, ενώ με τον ίδιο τρόπο απάντησε για την Πάφο ο Όνι Βαλακάρι, μετά την επιστροφή του στο βασικό σχήμα της ομάδας του Χένινγκ Μπεργκ. Ο Μπέγκστον πάντως έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Άρη μετά από ωραία πάσα του Στρούσκι. Δυνατό και με ένταση το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Πάφο να ισοφαρίζει με 2ο γκολ του Βαλακάρι στον αγώνα στο 81ο λεπτό, για το τελικό 2-2.

Μετά τον σημερινό αγώνα, οι 2 ομάδες πήραν από έναν βαθμό, με την διαφορά τους να μένει στους 3 βαθμούς, δίνοντας την ευκαιρία στις ομάδες που ακολουθούν και...τις ακολουθούν να διαμορφώσουν τα βαθμολογικά δεδομένα. Στην 3η θέση με 54 βαθμούς ο Άρης, στην 4η με 51 η Πάφος.

Η βαθμολογία:

δφδ

11' Ο Μπαμπίκα μπήκε ωραία στην περιοχή της Πάφου από πλάγια, δοκίμασε το σουτ, με τον Ζουνίνιο να πέφτει και να διώχνει πολύ ωραία.

14' Πέναλτι για τον Άρη! Ο Στρούσκι μπήκε στην περιοχή, ο Κακόριν του πήρε την μπάλα, με τον Κανέ να ανατρέπει τον Ρώσο και τον διαιτητή να δίνει πέναλτι!

15'ΓΚΟΛ για τον Άρη 0-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Αλεξάντερ Κακόριν! Αυτό ήταν το 10ο γκολ του σε 21 συμμετοχές!

16' Η Πάφος αναπτύχθηκε πολύ  ωραία, με την μπάλα να φτάνει στο Ζάιρο, ο οποίος με πλασέ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο εκτός.

21' Δοκάρι! Ο Ζάιρο με τακουνάκι έδωσε την μπάλα στον Ικόκο, ο οποίος αμέσως έστρωσε στον Τάνκοβιτς που δοκίμασε το συρτό σουτ, τον Βανά Άλβες να πέφτει και να αγγίζει με τα ακροδάχτυλα την μπάλα, η οποία χτύπησε και στο κάθετο δοκάρι του Άρη!

24' Πέναλτι για την Πάφο! Ο Τάνκοβιτς μπήκε στην περιοχή, με τον Γιαγκό να τον χτυπάει χαμηλά και τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση!

25' ΓΚΟΛ για την Πάφο 1-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Όνι Βαλακάρι, ο οποίος φέρνει τον αγώνα στα ίσα!

27' Ο Μπαμπίκα βγήκε τετ-τετ, πλάσαρε τον Ίβουσιτς από τα πλάγια, με τον Κροάτη να διώχνει σε κόρνερ!

38' Πέναλτι για την Πάφο! Μπαλιά του Κανέ στην περιοχή, ο Βανά Άλβες βγήκε λανθασμένα, προσπάθησε να σταματήσει τον Βαλακάρι, με τον Βραζιλιάνο κίπερ να τον ανατρέπει και τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση!

40' Ακυρώνεται το γκολ! Το VAR είπε στον Χρυσοβαλάντη Θεουλή, ότι στην αρχή της φάσης ο Μπρούνο Φελίπε ήταν εκτεθειμένος, παίρνοντας την απόφαση του πίσω!

ΣΔ

45+2' ΓΚΟΛ για τον Άρη 1-2! Ο Στρούσκι βρήκε εξαιρετικά τον Μπέγκστον, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-2!

50' Σουτ του Μπέγκστον, πολύ ψηλά η μπάλα.

56' Σουτ του Ικόκο, η μπάλα φεύγει λίγο εκτός!

58' Σουτ του Τάνκοβιτς, η μπάλα κοντράρει στον Μπρόνσον, πιάνει ύψος, με τον Βανά Άλβες να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

77' Μακρινό σουτ του Ζάιρο, πολύ ψηλά η μπάλα, δεν ανησυχεί τον Βανά Άλβες.

78' ΓΚΟΛ για τον Άρη 1-3! Εξαιρετική κάθετη του Κακόριν, ο Μαγιαμπέλα τσίμπησε την μπάλα για το 1-3!

***Το Var εδώ και 1 λεπτό εξετάζει την φάση για Οφσαιντ του Μαγιαμπέλα.

Το γκολ τελικά ακυρώνεται από το VAR!

δδ

81' ΓΚΟΛ για την Πάφο 2-2! Σέντρα στην περιοχή του Άρη από τον Χέσταντ, με τον Όνι Βαλακάρι να πιάνει την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι για το 2-2!

Πάφος(Χένινγκ Μπεργκ): Ίβουσιτς, Κβίντα, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Μπάιριτς, Πελάζιο, Μπρούνο.

Στον πάγκο: Άντος, Παλάσιος, Χότσκο, Μπενταγκόρ, Δημητρίου, Αμντουραχίμι, Χέσταντ, Μιχαήλ, Ναμ, Ντράγκομιρ, Ταβάρες.

Άρης(Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Πηλέας, Μπένγκτσον, Γκομίς, Μποακί, Γιαγκό, Στρούσκι, Μουσούντα, Σόκε, Μπαμπίκα, Κακόριν

Στον πάγκοΧρυσοστόμου, Σωφρονίου, Καζού, Γιαντάλ, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Μαγιαμπέλα, Πακέ, Μπρόνσον, Γιαπλόνσκι

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
VAR: Sozza Simone