3

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε και το εμπόδιο του Ρίνκι Χιτζικάτα (6-3, 6-0, 6-2) σε 1:32 επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν... καταιγιστικός και ξεμπέρδεψε με συνοπτικές διαδικασίες την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Australian Open.

Ρίνκι Χιτζικάτα τον δυσκόλεψε μόνο στα πρώτα game του ματς, με τον Τσιτσιπά να παίρνει την πρόκριση με 3-0 σετ (6-3, 6-0, 6-2 σε 1 ώρα και 32 λεπτά) και να περιμένει στον δεύτερο γύρο έναν εκ των Γκρίκσπουρ και Βαν ντε Ζάντσουλπ.

Σε 35 λεπτά το 1-0 ο Τσιτσιπάς

Στην έναρξη του ματς ο Χιτζικάτα πήρε τους πρώτους δύο πόντους στο σερβίς του Στέφανου, όμως έκανε τρία μαζεμένα αβίαστα λάθη και μία χαμένη επιστροφή, για να κάνει το 1-0 ο Τσιτσιπάς.

Ο Χιτζικάτα ισοφάρισε εύκολα με καλό πρώτο σερβίς, με τον Στέφανο να παίρνει ξανά προβάδισμα. Ο Αυστραλός με άσο ισοφάρισε σε 2-2, όμως ο Τσιτσιπάς με ένα one hand backhand πήρε ξανά το προβάδισμα.

Κάπου εκεί ήρθε και το πρώτο break του ματς. Ο Τσιτσιπάς επέστρεφε σωστά τις μπάλες, ο Χιτζικάτα δεν είχε υπομονή και έκανε δύο ακόμη αβίαστα λάθη, δίνοντας το δικαίωμα στον Στέφανο να προηγηθεί 4-2 και στη συνέχεια με love service game πήγε το σκορ στο 5-2.

O Αυστραλός μείωσε, αλλά δεν κατάφερε να βρει το break στη συνέχεια απέναντι σε έναν Τσιτσιπά όχι και τόσο αξιόπιστο στο σερβίς (κανένας άσος, 56% πρώτο σερβίς), αλλά αποτελεσματικό σε άλλα χτυπήματα.

Καταιγιστικός Τσιτσιπάς, 2-0 σετ χάνοντας μόλις 9 πόντους

Το δεύτερο σετ ήταν υποδειγματικό από τον Στέφανο. Αρχισε ιδανικά με break , καθώς ο Τσιτσιπάς έβγαζε τις άμυνες στα διαγώνια χτυπήματα του αντιπάλου του, ο οποίος χωρίς υπομονή, έκανε εύκολα λάθη.

Ο Χιτζικάτα βρήκε τρία break point πάνω που ο Στέφανος βρήκε ρυθμό στο σερβίς του, όμως ο Τσιτσιπάς είχε τις απαντήσεις και στη συνέχεια ο αντίπαλός του έκανε νέα λάθη σε επιλογές χτυπημάτων, για να καταφέρει να επιβιώσει από μία δύσκολη κατάσταση και να κάνει το 2-0.

Κάπου εκεί ο Χιτζικάτα άρχισε να δείχνει ότι… καταρρέει. Εκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο στο σερβίς του, για να δώσει ένα ξεκούραστο break με 0 στον Τσιτσιπά (3-0). Σβηστά ο Τσιτσιπάς έκανε το 4-0, ενώ το 5-0 ήρθε με ένα ακόμη love break game, με τον Ελληνα τενίστα στα τελευταία τρία game να έχει χάσει μόνο έναν πόντο! Πήρε με... κουλούρι το σετ, χάνοντας μόλις 9 πόντους στην διάρκειά του, από αυτούς, τους επτά στα πρώτα δύο games.

Εσωσε τρία break point και τελείωσε την πρόκριση ο Τσιτσιπάς

Μην έχοντας τίποτα να χάσει, ο Χιτζικάτα μπήκε στο τρίτο σετ παίζοντας πιο επιθετικά. Βρήκε καλό πρώτο σερβίς και έκανε το 1-0 με love service game, όμως ο Τσιτσιπάς απάντησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

Ομως τα σημάδια χαλαρότητας που έδειξε στην διάρκεια του επόμενου game, έφεραν το 2-1 για τον Αυστραλό, ο οποίος είχε και τους φίλους του πάνω από το box της ομάδας του, να προσπαθούν να τον κάνουν να πιστέψει την ανατροπή.

Ο Χιτζικάτα με μία επιστροφή winner βρέθηκε με διπλο break point, αλλά στην πρώτη δύσκολη στιγμή του στο ματς ο Τσιτσιπάς έβγαλε αντίδραση και γύρισε το game, για να ισοφαρίσει. Αυτά τα break point τον ξύπνησαν και έφτασε αμέσως σε δικό του τριπλό break point στο σερβίς του αντιπάλου του. Στην τρίτη ευκαιρία τα κατάφερε και σε αυτό βοήθησε η λανθασμένη επιλογή του Χιτζικάτα να ανέβει στο φιλέ, δίνοντας του εύκολο πέρασμα στη διαγώνιο.

Με προβάδισμα 3-2 και δικό του σερβίς, ο Στέφανος ήθελε να ξεμπερδεύει με την πρόκριση. Με love game έκανε το 4-2 και με break από τα λάθη του αντιπάλου του, πήγε να σερβίρει για το ματς και το τελείωσε με love game.

Πηγή: gazzetta.gr