2

Σκόνταψε στην ψυχωμένη Ανόρθωση που είχε στον πάγκο τον Βέσκο Μιχαίλοβιτς, η εκ των πρωτοπόρων, ΑΕΚ και ύστερα από 9 συνεχόμενες νίκες υποχρεώθηκε σε απώλεια δύο βαθμών στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" δίνοντας την ευκαιρία στο ΑΠΟΕΛ να ξεφύγει με βαθμολογική διαφορά στην κορυφή εφόσον κερδίσει την ΑΕΛ.

Η πιο σημαντική στιγμή ήταν το χαμένο πέναλτι για την ΑΕΚ με τον Γκιούρτσο, λιγοστές οι καλές φάσεις στον αγώνα, με την Ανόρθωση να μην καταφέρνει να πάρει τρίποντο για 6ο διαδοχικό παιχνίδι.

Έναρξη στο παιχνίδι!

5' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ, ο Φαράζ την προβολή, πάνω στον Λόρια.

17' Πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Ράφα Λόπες το πλασέ στην κίνηση ύστερα από μπαλιά του Εγγλέζου, αποκρούει ο Λόρια.

19' Πάει σε on field review o διαιτητής για περίπτωση χεριού του Αντωνιάδη στην φάση που προηγήθηκε.

20' Πέναλτι για την ΑΕΚ!

21' Αποκρούει ο Λόρια!

Έναρξη στο Β΄ημίχρονο.

57' Σουτ του Νιγκά, άστοχο.

66' Σουτ του Άλτμαν, έξω.

75' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τρισκόφσκι, έξω.

78' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση, ο Χριστοφή έκανε το γύρισμα, ο Σαμπό το σουτ άστοχο.

85' Ατομική ενέργεια και σουτ του Χριστοφή από καλή θέση, η μπάλα στον τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

86' Άστοχο σουτ του Άλνμαν εκτός περιοχής.

Ανόρθωση:  Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Κορρέα, Χαρογιάν, Αντωνιάδης, Σαμπό, Τεχέρα, Ιωάννου, Νινγκά, Εμπραλίτζε.

f

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Μπαϊσίνιο, Φερέιρα, Παρούτης, Γουαρίς, Πάντσεον, Κωνσταντίνου, Χριστοφή.

ΑΕΚ: Πίριτς, Γκονζάλεθ, Κάσας, Λέδες, Φαράζ, Λόπες, Μιλίσεβιτς,  Πέρε Πονς, Εγγλέζου, Γκιούρτσο, Άλτμαν.

3

Στον πάγκο: Τούμπας, Τόμοβιτς, Σανχούρχο, Ρόμο, Τρισκόφσκι, Γκαρθία, Ροσάλες, Ολατούντζι, Χριστοφόρου, Μπέιτς, Μάμας, Ασάντε

Στάδιο: Αντώνης Παπαδόπουλος
Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης