Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα και με σκόρερ τους Ντβάλι, Κβιλιτάια, Μαρκίνιος και Εφραίμ, ο ΑΠΟΕΛ «καθάρισε» με 4-0 την Ομόνοια και έβαλε «φωτιά» στην κορυφή.

Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησαν φάσεις, ενώ στο 24ο λεπτό ο Λάνγκ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από σκληρό φάουλ στον Κβιλιτάια, ο οποίος έφευγε σε τετ-τετ. Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς συνέχισε να πιέζει, με το γκολ να έρχεται στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Ντβάλι άνοιξε το σκορ από κοντά. Το γκολ του αρχικά ακυρώθηκε, αλλά στην συνέχεια μέτρησε από το VAR.

Στο δεύτερο μέρος ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε από εκεί που έμεινε, δημιουργώντας σωρεία ευκαιριών. Αυτή την φορά ο Γκιόργκι Κβιλιτάια έκανε το 2-0 στο 60ο λεπτό, με τον Γεωργιανό φορ να σημειώνει το πρώτο του φετινό γκολ στο πρωτάθλημα. Το 3-0 ήρθε από τον Μαρκίνιος, από το σημείο του πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Μπλούμ σε διεκδίκηση με τον Κούσουλο. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Εφραίμ στο 90+2, όταν με σουτ εντός περιοχής έκανε το τελικό 4-0!

Μετά την σημερινή του νίκη, ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στο -2 από την Πάφο και στο +2 από τον Άρη Λεμεσού. Σημειώνουμε ότι αύριο αγωνίζονται μεταξύ τους Άρης και Πάφος. Όσον αφορά την Ομόνοια, οι πράσινοι έμειναν καθηλωμένοι στην 6η θέση με 16 βαθμούς, βλέποντας την διαφορά από τις πρώτες θέσεις να αυξάνεται περισσότερο.

Έναρξη αγώνα!

7' Εκτέλεση κόρνερ από τον Μαρκίνιος, με τον Σούσιτς να παίρνει την κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι, με την μπάλα να φεύγει αρκετά ψηλά.

15' Ο Μαρκίνιος βρήκε εξαιρετικά τον Σούσιτς με κάθετη μπαλιά, ο οποίος μπήκε στην περιοχή της Ομόνοιας, επιχείρησε το διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός!

18' Πολύ καλύτερο το ΑΠΟΕΛ μέχρι στιγμής, με την Ομόνοια να μην έχει δημιουργήσει ακόμα τελική προσπάθεια.

20' Σουτ του Ντάνι Μπλουμ, η μπάλα κόντραρε στην πλάτη του Λάνγκ και κατέληξε κόρνερ.

22' Φάση διαρκείας για τους γαλαζοκίτρινους, με την μπάλα να στρώνεται στον Μπλούμ, ο οποίος αμέσως επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει πολύ ψηλά.

23' Κόκκινη κάρτα στον Λάνγκ! Κάθετη πάσα στον Κβιλιτάια, ο οποίος έφυγε ταχύτατα, με τον Λάνγκ να τον ανατρέπει και να παίρνει την κόκκινη κάρτα!

σδ

30' Φαλτσαριστό σουτ του Σαρφό, μαζεύει εύκολα ο Ουζόχο.

32' Εκτέλεση κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ουζόχο έδιωξε με γροθιές, η μπάλα στρώθηκε στον Σούσιτς, ο οποίος με βολέ την έστειλε ψηλά.

45+1' Ο ΑΠΟΕΛ σκοράρει με τον Ντβάλι, αλλά το γκολ ακυρώνεται - Ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε φάουλ, με τον Ντβάλι να δίνεται σε θέση οφσαίντ!

45+2' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ! Αφού το VAR εξέτασε την φάση, αποφάσισε ότι ο Ντβάλι δεν ήταν ακάλυπτος, μετρώντας το γκολ!

49' Σέντρα του Ψάλτη, ο Λέζιακς έπιασε το σουτ στην κίνηση, με τον Μπέλετς να διώχνει δύσκολα με γροθιές.

54' Ωραία συνεργασία των παικτών του ΑΠΟΕΛ, με τον Κβιλιτάια να επιχειρεί το σουτ, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

60 ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 2-0! Εκτέλεση φάουλ, ο Μπλούμ το σουτ από κοντά, διώχνει ο Μίλετιτς, με τον Κβιλιτάια να πιάνει το ριμπάουντ για το 2-0!

67' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Κούσουλος φαίνεται να ανατρέπει τον Μπλούμ, με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση!

68' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 3-02! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Μαρκίνιος!

77' ΔΟΚΑΡΙ! Από πλάγια θέση ο Βιγιαφάνες εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Ουζόχο και να καταλήγει έξω.

84' Αντάλλαξαν ωραία την μπάλα Λέζιακς-Μπρούνο, με τον Βραζιλιάνο να δίνει στον Κακουκλή, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα ψηλά.

90+2' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 4-0! Λάθος στην άμυνα της Ομόνοιας, με τον Εφραίμα από κοντά να κάνει το 4-0!

ΑΠΟΕΛ(Βλάνταν Μιλόγεβιτς):

Στον πάγκο:Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Καρώ, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Μπλουμ, Σατσιάς, Ηλία, Ντάλσιο, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντονγκαλά.

Ομόνοια(Γιαννίκ Φερέρα): Ουζόχο, Ψάλτης, Μπρούνο, Κασάμα, Λέζιακς, Λανγκ, Κούσουλος, Μίλετιτς, Κακουλλής, Χούπερ, Μπέζους.

Στον πάγκο: Παναγή, Μάθιους, Γιούστε, Μάταβζ, Λοΐζου, Μπάρκερ, Παπουλής, Κίτσος, Μπασιρού, Παναγιώτου, Μιξ, Χαραλάμπους.

Διαιτητής: Munuera Montero Jose Luis
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
VAR: Figueroa Vazquez Jorge