ΑΣΑ

Δεν είχε νικητή η αναμέτρηση ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ για την 13η αγωνιστική της Super League. Το σπουδαίο αυτό ντέρμπι έληξε 0-0, με την Ένωση να έχει την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά να μην καταφέρνει να βρει το γκολ.

Μπορεί οι ερυθρόλευκοι να μην έπιασαν το μάξιμουμ της απόδοσής τους, ωστόσο είχαν επίσης τις στιγμές τους για να σκοράρουν. Μάλιστα, ακυρώθηκε και γκολ του Χάμες.

Image removed.

Οι τελικές και τα expected goals στο Ολυμπιακός - ΑΕΚ

Κάπως έτσι, η ΑΕΚ έφτασε τους 29 πόντους και ο Ολυμπιακός στους 25, με τη διαφορά των δύο ομάδων να διατηρείται στους τέσσερις βαθμούς. Κερδισμένος ο Παναθηναϊκός, ο οποίος βρίσκεται στο +8 από την Ένωση και στο +12 από τους ερυθρόλευκους.

Το ματς

Η ΑΕΚ είχε την απόλυτη υπεροχή στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης στο Καραϊσκάκης. Η ομάδα του Αλμέιδα είχε τον πλήρη έλεγχο, δεν άφηνε τον Ολυμπιακό να κρατήσει την μπάλα, ενώ είχε και τις μεγαλύτερες στιγμές της στο παιχνίδι.

Στο 16' έχασε την πρώτη της ευκαιρία. Ο Αραούχο έκλεψε από τον Άβιλα. Ο Γκατσίνοβιτς πήρε την κατοχή, τροφοδότησε τον Λιβάι Γκαρσία στην περιοχή. Ο επιθετικός της Ένωσης έκανε αδύναμο πλασέ περνώντας την μπάλα από τον Πασχαλάκη. Ωστόσο, ο Παπασταθόπουλος πρόλαβε πριν περάσει την γραμμή.

Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα καλή στιγμή. Ο Αραούχο τροφοδότησε τον Γκατσίνοβιτς στην κορυφή της περιοχής. Ο Σέρβος μέσος με τακουνάκι έβγαλε τον Ρότα στα δεξιά απέναντι από τον Πασχαλάκη, όμως ξανά ο κίπερ των ερυθρόλευκων ήταν παρών.

Στο 37' η ΑΕΚ είχε ακόμη μία καλή στιγμή, ο Γκατσίνοβιτς γι' ακόμη μία φορά είχε συνεισφορά τροφοδοτώντας τον Γκαρσία, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ. Ο Ολυμπιακός δεν έβαλε σε σκέψεις την ΑΕΚ, με τους ερυθρόλευκους να τελειώνουν το πρώτο μέρος με δύο τελικές εκτός περιοχής.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους ο Ολυμπιακός επιχείρησε να ισορροπήσει. Μάλιστα, στο 59ο λεπτό βρήκε δίχτυα. δίχτυα. Ο Εμβιλά εκτέλεσε φάουλ προς τον Μασούρα στα αριστερά, ο οποίος αμέσως τροφοδότησε τον Χάμες Ροντρίγκες, που σκόραρε. Ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε μετά από εξέταση στο VAR για οφσάιντ του Μασούρα.

Από αυτό το σημείο και μετά η ΑΕΚ είχε καλή στιγμή στο 68'. Ο Γκαρσία έφυγε στην κόντρα μετά από πάσα του Αραούχο, πάτησε περιοχή από τα δεξιά. Τσίμπησε την μπάλα, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να διώχνει κόρνερ.

Η καλύτερη στιγμή του Ολυμπιακού στο παιχνίδι κατεγράφη στο 74'. Ο Χουάνγκ έβγαλε στο δεύτερο δοκάρι τον Μπακαμπού ο οποίος έδωσε την πάσα στον Σωκράτη. Ο Αθανασιάδης απέκρουσε την κεφαλιά του Παπασταθόπουλου, πήρε το ριμπάουντ ο Γκάρι, που δεν μπόρεσε επίσης από κοντά να νικήσει τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

Η Ένωση είχε νέα τελική στο 86ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Αρόλντ Μουκουντί πήδηξε στην περιοχή, όμως η κεφαλιά του προσγειώθηκε στην αγκαλιά του Πασχαλάκη. Στο 88' ο Φαν Βερτ πήρε νέα κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε το σκορ, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.

Τα στατιστικά και οι κορυφαίες επιδόσεις στο Ολυμπιακός - ΑΕΚ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Άβιλα, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μασούρας, Μπιέλ, Χάμες, Μπακαμπού

ΑΕΚ: Aθανασιάδης, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Ρότα, Βίντα, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα, Άμραμπατ, Αραούχο, Γκαρσία