σδσδ

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Όμρι Άλτμαν που σκόραρε 2 γκολ, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει ισοπαλία κόντρα στην Ντιναμό Κιέβου 3-3 και εξασφάλισε εισιτήριο για τα νοκ-αουτ του Κόνφερενς Λίγκ. Η ΑΕΚ καρδιοχτύπησε στο τέλος, καθώς αν και προηγήθηκε με 3-1, οι Ουκρανοί ισοφάρισαν σε 3-3, σε λιγότερο από 10 λεπτά. Με αυτή την πρόκριση η ομάδα της Λάρνακας έγραψε ιστορία, καθώς κάτι τέτοιο μέχρι σήμερα στην Κύπρο είχε πετύχει μόνο ο ΑΠΟΕΛ σε Τσάμπιονς και Γιουρόπα Λίγκ.

Όπως είπαμε απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Άλτμαν, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό με γκολάρα στην κίνηση, μετά από σέντρα ακριβείας του Λέδες. Οι Ουκρανοί από την πλευρά τους κυνήγησαν το γκολ, με τον Βάνατ στο 45ο λεπτό να ισοφαρίζει έπειτα από αδράνεια στην άμυνα των κιτρινοπράσινων.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ανέβασε αισθητά την απόδοση της, με τον Ράφα Λόπες να της δίνει ξανά το προβάδισμα με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Λέδες. Κάπου εκεί το γήπεδο άρχισε να γέρνει προς την πλευρά των Ουκρανών, με τον Φαράζ μετά από ωραία κούρσα στην αντεπίθεση να μοιράζει στον Άλτμαν, ο οποίος εντός περιοχής έκανε το 3-1, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα. Οι Ουκρανοί μειώσουν σε 3-2 με τον Γκάρμας στο 82ο λεπτό, ο οποίος μείωσε με καρφωτή κεφαλιά., με τον ίδιο παίκτη να κάνει θρίλερ τα τελευταία λεπτά, αλλά το σκορ βόλευε πάλι την ΑΕΚ που προκρίθηκε!

Πλέον η ΑΕΚ αναμένει να μάθει τον επόμενο αντίπαλο της από το Κόνφερενς Λίγκ, ο οποίος θα είναι ομάδα που θα τερματίσει στην 2η θέση της 3ης στην σειρά διοργάνωσης της ΟΥΕΦΑ.

Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη αγώνα:

4' Ξεδιπλώθηκαν εξαιρετικά οι Ουκρανοί, με την μπάλα να φτάνει στον Μπουγιάλσκι, ο οποίος αμέσως σούταρε, με τον Πίριτς να διώχνει δύσκολα με τα πόδια!

7' Η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ στα πλάγια, ο Λέδες ανέλαβε την εκτέλεση, με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

8' Σουτ του Λέδες εκτός περιοχής, η μπάλα φεύγει ψηλά.

14' Ακυρώνεται γκολ! Ο Βανάτ σκόραρε, αλλά το γκολ του ορθώς ακυρώθηκε, καθώς έφυγε από θέση οφσαίντ.

jjj

15' Σέντρα του Ροσάλες στον Λόπες, ο οποίος δεν ακούμπησε όπως ήθελε την μπάλα, με τον Νεσέρετ να μαζεύει εύκολα.

21' Σουτ του Νικόλα Εγγλέζου, κανένας κίνδυνος για τους Ουκρανούς.

26' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ 1-0! Σέντρα του Λέδες, ο Άλταμαν πετάχτηκε πιο ψηλά από όλους και με εναέριο σουτ έκανε το 1-0!

32' Σουτ του Φαράζ, κανένας κίνδυνος.

43' Ωραία σέντρα του Άλτμαν, με τον Ζαμπάρνι να διώχνει πριν φτάσει στον Λόπες.

44' Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Λόπες έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

45' ΓΚΟΛ για την Ντιναμό Κιέβου 1-1! Ο Βιντσαρένκο βρήκε τον Βανάτ εντός περιοχής, ο οποίος με σουτ έφερε τον αγώνα στα ίσα. Εξετάστηκε από το VAR η φάση και καταλογίστηκε το γκολ.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

50' Εξετάστηκε από το VAR φάση για πέναλτι, σε μονομαχία Πίριτς και Τίμοτσουκ, όταν ο κίπερ της ΑΕΚ μάζεψε την μπάλα από τα πόδια του Ουκρανού.

53' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 2-1! Ωραία ανάπτυξη για την ΑΕΚ, με τον Εγγλέζου να βγάζει την σέντρα και τον Ράφα Λόπες να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στο πλεκτό των Ουκρανών!

72' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 3-1! Φανταστική κούρσα από τον Φαράζ, ο οποίος βρήκε τον Άλτμαν εντός περιοχής, με τον Ισραηλινό με διπλή προσπάθεια να κάνει το 3-1!

81' ΓΚΟΛ για την Ντιναμό Κιέβου 3-2! Σέντρα στην περιοχή της ΑΕΚ, με τον Γκάρματσουκ να πιάνει την κεφαλιά, για να μειώσει σε 3-2!

90+1 ΓΚΟΛ για την Ντιναμό Κιέβου 3-3! Εκτέλεση κόρνερ, ο Γκονζάλες διώχνει με κεφαλιά, με τον Γκάρμας με σουτ εντός περιοχής να νικάει τον Πίριτς για το 3-3! Θρίλερ τα λεπτά που απομένουν!