Στο ντέρμπι Κροατία – Δανία, οι γηπεδούχοι (ο Βίντα της ΑΕΚ ήταν στον πάγκο) με έξοχο πλασέ του Σόσα στο 49’ έκαναν το 1-0. Στο 77' ο Έρικσεν ισοφάρισε (1-1) για τη Δανία με τρομερό σουτ αλλά δύο λεπτά μετά ο Μάγερ με σουτ λίγο έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το 2-1. Η Κροατία το...κράτησε το 2-1 και έβαλε...φωτιά στον όμιλο αφού ανέβηκε στην κορυφή και όλα είναι ανοιχτά.

Η Γαλλία πήρε την πρώτη της νίκη! Με αντίπαλο την Αυστρία μπήκε δυνατά, σκόραρε στο 2’ με τον Εμπαπέ αλλά το γκολ ακυρώθηκε ενώ είχε κι άλλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με κορυφαία τη διπλή στο 35’ με Τσουαμενί (δοκάρ), Γκριεζμάν (από κοντά δεν σκόραρε). Τελικά το 1-0 ήρθε στο 56ο λεπτό, όταν μετά το λάθος του Ζάμπιτσερ, ο Ζιρού έδωσε στον Εμπαπέ κι εκείνος με ένα από τα γνωστά του σόλο, πέρασε σχεδόν όλη την άμυνα της Αυστρίας και με υπέροχο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Εννέα λεπτά μετά, η Γαλλία αναπτύχθηκε υπέροχα, ο Γκριεζμάν από δεξιά σέντραρε και ο Ζιρού με κεφαλιά έβαλε τις βάσεις για τη νίκη (2-0) που ήρθε με άνεση.

Η Ολλανδία ύστερα από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια σκόραρε στο 13’ με τον Χάκπο (0-1). Η Πολωνία στην επανάληψη μπήκε δυνατά αλλά με τη συμπλήρωσης μιας ώρας αγώνα ο Μπεργκβάιν μετά την ωραία συνεργασία με τον Γιάνσεν έγραψε το 0-2. Κέρδισε η Ολλανδία και όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική σε αυτόν τον όμιλο γιατί κέρδισε και το Βέλγιο. Αποδοκιμάστηκαν οι Πολωνοί από τον κόσμο τους!

Το Βέλγιο έκανε ότι ήθελε την Ουαλία και πέτυχε δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο με τους ίδιους πρωταγωνιστές! Από τον Μενιέ ξεκίνησαν και τα δύο τέρματα. Απλά στο 1-0 ο Μπατσουαγί δημιούργησε για τον Ντε Μπρόινε και στο 2-0 ο άσος της Σίτι έφτιαξε για τον φορ της Φενέρμπαχτσε. Η Ουαλία άμεσα στο β’ ημίχρονο με τον Μουρ (50’ κεφαλιά) μείωσε σε 2-1, προσπάθησε στο τέλος για το 2-2 αλλά δεν τα κατάφερε.

Στο Λιθουανία – Ν. Φερόε, ο Σλίβκα, ο άσος της Λαμίας ήταν εκείνος που ισοφάρισε (1-1) για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο με αρκετή…περιπέτεια αφού χρειάστηκαν περίπου τέσσερα λεπτά για να αποφασίσουν οι διαιτητές εάν ήταν οφ σάιντ ή όχι.

Τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο στο Τουρκία – Λουξεμβούργο με τους γείτονες να θέλουν απλά την ισοπαλία για να ανέβουν κατηγορία. Το Λουξεμβούργο δυο φορές προηγήθηκε (0-1, 1-2) αλλά ο Σανό (έγινε αλλαγή στο ημίχρονο), έκανε το πέναλτι με το οποίο ισοφάρισαν την πρώτη φορά οι Τούρκοι και εν συνεχεία ο ίδιος με αυτογκόλ έγραψε και το 2-2!

Η Τουρκία ήταν καλύτερη στην επανάληψη αλλά στην άμυνα είχε πολλά προβλήματα και ο Ροντρίγκες στο 69’ πέτυχε ένα πολύ εύκολο τέρμα για το 2-3! Τελικά το 3-3 ήρθε στο τέλος για τους Τούρκους που ανέβηκαν και μαθηματικά.

Το Αζερμπαϊτζάν με ωραίο τελείωμα του Νταντάσοφ λίγο πριν από το τέλος του α’ μέρους έκανε το 0-1 με αντίπαλο τη Σλοβακία, που ισοφάρισε στο 93' αλλά δύο λεπτά μετά δέχθηκε κι άλλο τέρμα για το 1-2.

Η Ανδόρα νωρίς (4’) με την κεφαλιά του Ρόσας προηγήθηκε κόντρα στην Λιχτενστάιν και ο Σερβός στο 80' διαμόρφωσε το 0-2.

Βέλγιο – Ουαλία 2-1

(10’ Ντε Μπρόινε, 27’ Μπατσουαγί – 50’ Μουρ)

ΛΙΓΚΑ 3

ΓΚΡΟΥΠ 1

Λιθουανία - Νησιά Φερόε 1-1

(41’ Σλίβκα – 22’ Αντρέασεν)

Τουρκία – Λουξεμβούργο 2-3

(16’ πέναλτι Ουντέρ, 39’ αυτογκόλ Σανό, 87' Γιουκσέκ – 8’ Μάρτινς, 37’ Σινάνι, 69’ Ροντρίγκες)