3

Η Μίλαν υποδέχθηκε την έκπληξη της πρεμιέρας του 5ου ομίλου, Ντίναμο Ζάγκρεμπ, ήταν πιο προσεκτική σε σχέση με την Τσέλσι κι έφτασε στη νίκη με 3-1 στο Σαν Σίρο.

Η Μίλαν έψαχνε την πρώτη νίκη της στο "Σαν Σίρο" για το Champions League έπειτα από τον Σεπτέμβριο του 2013 και τη βρήκε με 3-1 απέναντι στην Ντίναμο Ζάγκρεμπ, για τη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου.

Οι "ροσονέρι" είχαν το μομέντουμ από τη νίκη επί της Σαμπντόρια και άφησαν πίσω τους την ισοπαλία με τη Ζάλτσμπουργκ στην πρεμιέρα, παίζοντας καλύτερα και δημιουργώντας ρήγματα στην άμυνα των Κροατών.

Οι παίκτες του Άντε Τσάτσιτς δεν έπιασαν εξ απήνης τους Ιταλούς, όπως έκαναν κόντρα στην Τσέλσι στη νίκη τους κατά την πρεμιέρα, με συνέπεια να κινδυνεύσουν αρκετά στο 1ο ημίχρονο, κυρίως από τον Ραφαέλ Λεάο. Ο Πορτογάλος ήταν κι αυτός που κέρδισε το πέναλτι στο τέλος του 1ου μέρους, με τον Ολιβιέ Ζιρού να ανοίγει το σκορ με εύστοχη εκτέλεση.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Αλέξις Σαλεμάκερς έκανε το 2-0 και δικαίωσε ξανά τον Στεφάνο Πιόλι για την εμπιστοσύνη στο πρόσωπό του. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω. Ύστερα από μία μεγάλη ευκαιρία που είχαν στο 1ο μέρος και εξουδετέρωσε ο Μάικ Μενιάν, αυτήν τη φορά με έναν μαγικό συνδυασμό έφτασαν στη μείωση με τον Μίσλαβ Όρσιτς.

Τα γκολ δεν βελτίωσαν το ρυθμό του 2ου ημιχρόνου, κάτι που βόλεψε τη Μίλαν. Οι "ροσονέρι" κράτησαν την μπάλα, βρήκαν και τρίτο γκολ με τον Τομάζο Πομπέγκα και έφτασαν στο "τρίποντο" που τους έστειλε στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Καλάμπρια, Καλουλού, Τομόρι, Ερναντέζ, Μπενασέρ (78' Κρούνιτς), Τονάλι (68' Πομπέγκα), Σαλεμάκερς (78' Μεσίας), Ντίαθ (78' Ντεστ), Λεάο, Ζιρού (68' Ντε Κετελάρε)

ΝΤΙΝΑΜΟ: Λιβάκοβιτς, Μοχαράμι (63' Σπίκιτς), Ριστόβσκι (78' Ντρμιτς), Σούταλο, Πέριτς, Λιούμπιτσιτς, Αντέμι, Μίσιτς, Ιβάνουσετς, Πέτκοβιτς (84' Μπατούρινα), Όρσιτς (84' Μάριν)

Η Σέλτικ προηγήθηκε στην Βαρσοβία με αυτογκόλ του Μπονταρένκο στο 10' αλλά η Σαχτάρ βρήκε την ισοφάριση στο 29' με τον Μούντρικ και κράτησε το 1-1, που την κράτησε αήττητη και στο +3 από τους κέλτες στην 2η αγωνιστική του Champions League.

Μία εβδομάδα μετά από τον θρίαμβο στην Γερμανία και το επιβλητικό 4-1 επί της Λειψίας για την πρεμιέρα των ομίλων του Champions League, η Σαχτάρ χαμογέλασε εκ νέου.

Αυτή τη φορά δεν πήρε τρίποντο, όμως το 1-1 που απέσπασε στην Βαρσοβία (εκεί θα δώσει τα παιχνίδια της) απέναντι στην Σέλτικ ήταν ένα αποτέλεσμα που ικανοποίησε απόλυτα τους Ουκρανούς από τη στιγμη που έμειναν αήττητοι και έφτασαν στους 4 βαθμούς στον 6ο όμιλο, με την Σέλτικ από την πλευρά της να είναι καλύτερη αλλά να αποτυγχάνει να εξαργυρώσει την υπεροχή της με τρεις βαθμούς και να περιορίζεται στον έναν.

Οι κέλτες ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και ήταν εκείνοι που πήραν προβάδισμα μόλις στο 10' με αυτογκόλ του Μπονταρένκο, όμως δέχτηκαν την ισοφάριση στο 29' από τον

Το ματς

Η Σέλτικ μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι στην αναμέτρηση της Βαρσοβίας και αφού έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο, είδε την υπεροχή της να αποδίδει καρπούς στο 10ο λεπτό. Ο Τέιλορ τροφοδοτήθηκε από τον Γιουράνοβιτς και από θέση έξω αριστερά πέρασε κάθετη πάσα για τον Χατάτε, που έκανε το πλασέ από πλάγια θέση για να γράψει το 1-0 για τους κέλτες.

Μέχρι το 20ο λεπτό η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου είχε τον απόλυτο έλεγχο όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για αυτήν, με την Σαχτάρ να χτυπάει στην κόντρα και με πρωταγωνιστές τους Σουντάκοφ (ασίστ) και Μούντρικ (προκάλεσε το αυτογκόλ του Μπονταρένκο με το πλασέ του) να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 29ο λεπτό στην πρώτη της μεγάλη φάση στο ματς.

Το γκολ μάλιστα αυτό ήταν αρκετό για να αλλάξει τις ισορροπίες, με τους Ουκρανούς να ανεβάζουν στροφές και να είναι εκείνοι που πλησίασαν με μεγαλύτερες αξιώσεις και σε ένα δεύτερο γκολ μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, οι πρωταθλητές Σκωτίας ήταν καλύτεροι και σαφώς πιο απειλητικοί και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να ανακτήσουν το προβάδισμά τους όμως έπεφταν πάνω στην καλά οργανωμένη άμυνα των τυπικά γηπεδούχων, με τον Άγγελο Ποστέκογλου να ρίχνει στο ματς στο 68ο λεπτό τον Γιώργο Γιακουμάκη αντί του Κιόγκο Φουρουχάσι.

Ο διεθνής φορ είχε τη μεγάλη ευκαιρία στο 85' να γίνει ο ήρωας για την ομάδα του όμως το πλασέ του πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Τρούμπιν, με την Σαχτάρ να αντέχει στην πίεση των Σκωτσέζων στα υπόλοιπα δέκα λεπτά και να κρατάει το 1-1 που την κράτησε στο +3 από την αντίπαλό της μετά από τις δύο πρώτες αγωνιστικές.

ΣΑΧΤΑΡ: Τρούμπιν, Τέιλορ, Μποντάρ, Ματβιένκο, Κονόπλια, Ζουμπκόφ (61' Τραορέ), Μπονταρένκο (74' Τζούρασεκ), Στεπανένκο, Σουντακόφ (78' Οτσερέτκο), Μούντρικ, Σβεντ (61' Πέτριακ)

ΣΕΛΤΙΚ: Χαρτ, Γιουράνοβιτς, Κάρτερ-Βίκερς, Γενς, Τέιλορ, Ο'Ράιλι (68' Μόι), ΜακΓκρέγκορ, Χατάτε (68' Τέρνμπουλ), Χακσαμπάνοβιτς (46' Μαέντα), Φουρουχάσι (68' Γιακουμάκης), Ζότα (86' Αμπάντα)

Πηγή: sports24.gr