σ

Η Ελληνίδα τενίστρια χρειάστηκε 1 ώρα και λεπτά 24 λεπτά για να επικρατήσει, ενώ απειλήθηκε ελάχιστα από την αντίπαλό της. Επόμενη αντίπαλος θα είναι η νικήτρια του ζευγαριού Τσουρένκο - Καλίνινα.

Το ματς
Δύο breaks στο σερβίς της Γκράτσεβα χρειάστηκε η Σάκκαρη για να κατακτήσει το πρώτο σετ. Το πρώτο ήρθε μόλις στο τρίτο game (και μάλιστα με 40-15), όταν έκανε και το πρώτο βήμα για να επικρατήσει στο ματς.

Η Γκράτσεβα δεν κατάφερε ποτέ να απαντήσει και η Σάκκαρη με νέο και πιο περιπετειώδες break στο έβδομο game να κάνει το 5-2 και στη συνέχεια να κατακτά το σετ.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη στο πρώτο της σερβίς απειλήθηκε από την Γκράτσεβα που είχε τρία break points, αλλά δεν κατάφερε να της σπάσει το σερβίς. Η Σάκκαρη απάντησε με ένα ντεμαράζ τεσσάρων κερδισμένων games (κάνοντας δύο breaks στο σερβίς της Ρωσίδας). Η Γκράτσεβα μείωσε σε 5-2, αλλά η Σάκκαρη σέρβιρε στο φινάλε για το 6-2, παίρνοντας τη νίκη.

Πηγή: sports24.gr