2

Ο Τάσος Δουβίκας μπήκε αλλαγή και πέτυχε "χρυσό" γκολ για τη Θέλτα στη νίκη επί της Βιγιαρεάλ στο Βίγκο.

Ο Τάσος Δουβίκας εξελίσσεται σε "χρυσή" αλλαγή για τη Θέλτα, αφού με το γκολ που πέτυχε στη νίκη 3-2 επί της Βιγιαρεάλ διασφάλισε σε μεγάλο βαθμό την παραμονή της στη La Liga έπειτα από 34 αγωνιστικές.

Η ομάδα του Βίγκο τα βρήκε σκούρα απέναντι στο "κίτρινο υποβρύχιο", που προηγήθηκε στο 12' με τον Άλεξ Μορένο. Πέντε λεπτά αργότερα όμως αποβλήθηκε ο Σάντι Κομεσάνια, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να ανατρέψουν το σκορ πριν από την ανάπαυλα.

Ο Ιάγκο Άσπας με πέναλτι στο 22' ισοφάρισε και στο 39' ο Γέργκεν Στραντ Λάρσεν έφερε τα πάνω κάτω. Ο αγωνιστικός χώρος του "Μπαλαΐδος" ήταν κατηφορικός, όμως σε μία σπάνια επίθεση των φιλοξενουμένων στο 65', ο Γκονσάλο Γκέντες ισοφάρισε σε 2-2.

Ο Κλαούντιο Χιράλντεθ έριξε στον αγώνα τον Φράνκο Σέρβι και όταν ο Αργεντινός δεν κατάφερε να βρει το γκολ, ήταν η σειρά του Δουβίκα. Ο Έλληνας διεθνής μπήκε στο παιχνίδι στο 80' και δύο λεπτά αργότερα βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας της Βιγιαρεάλ, να παίρνει κεφαλιά πέφτοντας από ασίστ του Άσπας για το 3-2', φτάνοντας τα έξι γκολ στο πρωτάθλημα.

Πηγή: sports24.gr