3

Χιλιάδες οπαδοί της Χιρόνα ξεχύθηκαν στους δρόμους για να πανηγυρίσουν την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στη La Liga αλλά και το σημαντικότερο όλων, την έξοδο της ομάδας στο Champions League.

Η Χιρόνα βγήκε στους δρόμους αυτό το βράδυ του Σαββάτου (04/05), μόλις επιβεβαιώθηκε η ιστορική πρόκριση της ομάδας του Μίτσελ για την επόμενη διοργάνωση του Champions League, η οποία κορυφώνει μια απολύτως ιστορική σεζόν για την καταλανική ομάδα.

Χιλιάδες οπαδοί της ομάδας βγήκαν στους δρόμους της πόλης, καταλαμβάνοντας τα πιο εμβληματικά σημεία της. Συνθήματα , φωτοβολίδες που έκαναν τη νύχτα μέρα. Οι πανηγυρισμοί σε κάθε γωνιά της πόλης κράτησαν μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες.

Η νίκη με 4-2 εναντίον της Μπάρτσα , αυτό το Σάββατο (04/6), επικύρωσε το εισιτήριο για τη μέγιστη ηπειρωτική διοργάνωση και άνοιξε την επόμενη πρόκληση για τη Χιρόνα. Να εδραιώσει τη δεύτερη θέση που κατέχει αυτή τη στιγμή και που θα της έδινε άλλο ένα εισιτήριο, αυτό για το επόμενο ισπανικό Σούπερ Καπ που θα αγωνίζονταν και οι Καταλανοί για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Στα του ματς, το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν... τρελό, καθώς αμφότερες οι ομάδες βρήκαν γκολ από τα αποδυτήρια! Οι «μπλαουγκράνα» άνοιξαν το σκορ στο 3ο λεπτό, με τον Κρίστενσεν να κάνει μία εξαιρετική ενέργεια και να γράφει το 0-1, όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεσα, καθώς έπειτα από ένα λεπτό έφεραν το ματς στα ίσια, με τον Ντόβμπικ να σημειώνει το 1-1.

Από 'κει και έπειτα, η ομάδα του Τσάβι ήταν καλύτερη, είχε τις στιγμές της με τη μεγαλύτερη να είναι το δοκάρι του Γκιντογκάν στο 33' και τελικά πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Ο Λεβαντόφσκι ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε ο Φερμίν, ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα και έγραψε το 2-1 του πρώτου ημιχρόνου.