s

Έκανε τη δουλειά με τα δεύτερα η Ρεάλ Μαδρίτης! Η «Βασίλισσα» ξεκούρασε τους βασικούς της παίκτες εν όψει της ρεβάνς με την Μπάγερν για την ημιτελική φάση του Champions League, όμως αυτό δεν την εμπόδισε από το να φτάσει σε μία ακόμη νίκη, καθώς επικράτησε με 3-0 της Κάντιθ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» για την 34η αγωνιστική της La Liga.

Μάλιστα, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι σε περίπτωση που η Μπαρτσελόνα δεν νικήσει εκτός έδρας τη Χιρόνα, θα είναι και μαθηματικά πρωταθλήτρια Ισπανίας για τη σεζόν 2023-24 από το βράδυ του Μεγάλου Σαββάτου (04/05).

Στο πρώτο ημίχρονο οι «μερένχες» έπαιζαν μονότερμα τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν περιοιστεί τελείως σε παθητικό ρόλο και προσπαθούσαν απλά να κρατήσουν το μηδέν και να χτυπήσουν στην κόντρα. Το σχέδιο τους λειτούργησε, αφού και 1-2 καλές στιγμές είχαν και κράτησαν μακριά από την περιοχή τους, τους Μαδριλένους.

Ωστόσο, στην επανάληψη οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη, βρίσκοντας τρόπο να «ξεκλειδώσουν» την αντίπαλη άμυνα. Η αρχή έγινε στο 51ο λεπτό, όταν ο Μπραχίμ με ένα υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0. Συνέχεια έδωσε ο Μπέλιγχαμ, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και έκανε το 2-0 στο 68', ενώ στο 90+3' ο Χοσέλου έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Πηγή: sportal.gr