s

Μετά από μια συναρπαστική ματσάρα στο «Αρτέμιο Φράνκι», η Φιορεντίνα έκανε βήμα πρόκρισης στον τελικό του Europa Conference League, επικρατώντας της Μπριζ με 3-2 στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και μόλις στο 7ο λεπτό πήραν το προβάδισμα με τον Ρικάρντο Σοτίλ. Ο Ιταλός ποδοσφαιριστής με ωραίο σουτ από την άκρη της περιοχής έκανε το 1-0 για την ομάδα του, μετά την ασίστ του Νίκολας Γκονζάλεθ.

Ωστόσο στο 16ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, μετά από το χέρι του Λούκα Ρανιέρι. Την εκτέλεση ανάλαβε ο Χανς Βανάκεν, όπου και ευστόχησε για το 1-1 της Κλαμπ Μπριζ.

Στο 37ο λεπτό η ομάδα του Βιντσέτσο Ιταλιάνο πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Αντρέα Μπελότι. Ο Ιταλός διεθνής με δυνατό σουτ μέσα από τη περιοχή νίκησε τον Τζάκερς για το 2-1 της Φιορεντίνα. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 2-1.

Στο 61' η Κλαμπ Μπριζ έμεινε με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Ράφαελ Ονιεντίκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ωστόσο αυτό δεν πτόησε τους Βέλγους και δύο λεπτά μετά κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια. Ο Γιόρνε Σπιλίερς βρήκε τον Ίγκορ Τιάγκο μέσα στη περιοχή και εκείνος με καταπληκτικό έκανε το 2-2.

Η Φιορεντίνα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη στο ματς και στο 90+1' «σφράγισαν» τη νίκη. Ο Μπαλά Νζολά πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-2 της ιταλικής ομάδας.

Πηγή: sportal.gr