n

Η Λεβερκούζεν συνεχίζει την αδιανόητη φετινή πορεία της και με το 2-0 στο "Ολίμπικο" κόντρα στη Ρόμα έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Europa League, που θα επιχειρήσει να σφραγίσει την επόμενη Πέμπτη στη Γερμανία.

Το ντέρμπι των φαβορί για το τρόπαιο βρήκε τους Γερμανούς να προσπαθούν περισσότερο για το γκολ, έστω κι αν οι Ρωμαίοι είχαν δοκάρι με τον Ρόμελου Λουκάκου. Η Λεβερκούζεν δημιούργησε μεγαλύτερους κινδύνους, παρότι παρατάχθηκε με αρκετούς αναπληρωματικούς.

Το γκολ του Φλόριαν Βιρτς στο 28' έβαλε τις βάσεις για μια σπουδαία νίκη για τους Γερμανούς, με τους παίκτες του Ντανιέλε ντε Ρόσι να μην αντιδρούν. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κι άλλες καλές στιγμές για γκολ, όμως πήγαν στα αποδυτήρια με το εύθραυστο 1-0.

Οι δύο τεχνικοί δεν έκαναν αλλαγές στην ανάπαυλα, συνθήκη που ευνόησε τη Λεβερκούζεν, η οποία συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στον αγώνα. Το πρόβλημά της ήταν οι άστοχες τελικές μέχρι το 73ο λεπτό, όταν ο Ρόμπερτ Άντριχ βρήκε δίχτυα για ο 2-0.

Ο Τσάμπι Αλόνσο κινήθηκε πρώτος με την είσοδο των Γιόνας Χόφμαν και Νέιθαν Τέλα και σαφή πρόθεση να ελέγξει τα τελευταία λεπτά. Ο Ντε Ρόσι έριξε στη μάχη τον Σαρντάρ Αζμούν και τον Τομάζο Μπαλντάντζι για να βρει το γκολ, όμως οι αλλαγές και κάποια φάουλ έριξαν το τέμπο και διατήρησαν το προβάδισμα των Γερμανών.

Η Μαρσέιγ δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της, η Αταλάντα πήρε αυτό που ήθελε και το 1-1 στο "Βελοντρόμ" κρατάει τα πάντα ανοιχτά ενόψει Μπέργκαμο στα ημιτελικά του Europa League.

Οι Ιταλοί ήταν πιο αποτελεσματικοί και προηγήθηκαν με τον δήμιο της Λίβερπουλ στον προηγούμενο γύρο, Τζιανλούκα Σκαμάκα, μόλις στο 11ο λεπτό της συνάντησης. Το γκολ αυτό τους οδήγησε στα μετόπισθεν, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τα ηνία του αγώνα και να απαντούν άμεσα με τον Σανσέλ Μπεμπά.

Οι Γάλλοι ήταν πιο φλύαροι, σπατάλησαν πολλά κόρνερ και στο 42' ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του θεσμού, Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, είχε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει την ανατροπή, αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Το μομέντουμ ήταν με το μέρος των παικτών του Ζαν-Λουί Γκασέ, οι οποίοι είχαν κλείσει τους Ιταλούς στο γήπεδό τους στο 2ο μέρος και απειλούσαν από κάθε απόσταση. Η αστοχία μετέτρεψε τον Χουάν Μούσο σε θεατή, ενώ στο 73' όλα θα είχαν αλλάξει αν ο Αζεντίν Ουναχί δεν έστελνε το σουτ του στο δοκάρι.

Ο Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι φρέσκαρε την ομάδα του στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να κρατήσει το ισόπαλο σκορ χωρίς περαιτέρω αγώνα, με το εισιτήριο για τον τελικό να κρίνεται πλέον στο Μπέργκαμο.

Πηγή: sports24.gr