δ

Μία μεγάλη επιτυχία πανηγυρίζει ο Κυπριακός Αθλητισμός και η Γυμναστική. Πρωταθλητής Ευρώπης ο Μάριος Γεωργίου.

Ο Κύπριος γυμναστής κέρδισε το Σύνθετο Ατομικό στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ρίμινι της Ιταλίας και εξασφάλισε την Ολυμπιακή πρόκριση, για τρίτη φορά στην καριέρα του. Στον γενικό προκριματικό αγώνα ο Μαριος Γεωργίου πήρε 84.265.  Με ένα φανταστικό αγώνα πήρε και 3 προκρίσεις στους Τελικούς στο Μονόζυγο, Δίζυγο και Πλάγιο Ιππο. Στο Ρίμινι, η Εθνική Ομάδα Αντρών γράφει επίσης τη δική της ιστορία εξασφαλίζοντας τη θέση της στον Τελικό στο Σύνθετο Ομαδικό. Εξαιρετική εμφάνιση είχε και ο Ηλίας Γεωργίου με 82.066 που κατάφερε να είναι στη 10η θέση. Το λιθαράκι τους έβαλαν και οι υπόλοιποι αθλητές μας οι οποίοι με τις πολύ καλές τους εμφανίσεις έφεραν την Κύπρο στη 8η θέση της κατάταξης, εξασφαλίζοντας μια θέση στον Τελικό του Ομαδικού.