σ

Η Δόξα κέρδισε με ανατροπή εκτός έδρας την ΑΕΖ με 3-2 στην 11η αγωνιστική της β΄ φάσης του πρωταθλήματος CYTA. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Σάμπο στο 9′, ωστόσο η προσφυγική ομάδα που ήταν καλύτερη από εκείνο το σημείο, γύρισε το παιχνίδι με το αυτογκόλ του Σιφναίος στο 48′ και με τον Τρούγιτς στο 58′. Ο Ιωσηφίδης ισοφάρισε προσωρινά στο 74′ , ωστόσο ο Σέρβος με δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 89′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Η Δόξα θα μπορούσε να πετύχει λίγα λεπτά προηγουμένως το τρίτο γκολ, αλλά ο Πούριτς βρήκε το δοκάρι.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς έφτασε τους 31 βαθμούς και είναι στο -7 από την Καρμιώτισσα (με αγώνα λιγότερο) και ελπίζει στις ελάχιστες πιθανότητες που έχει για να σωθεί. Η ΑΕΖ είμεινε στην τελευταία θέση με 17 βαθμούς.

Δείτε τις δηλώσεις των προπονητών με το τέλος της αναμέτρησης ΑΕΖ και Δόξα στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της β΄ φάσης του πρωταθλήματος CYTA.

Βλάντιτσα Πέτροβιτς:"Μετά το σαββατιάτικο παιχνίδι δεν μπορούσαμε να παίξουμε με φρεσκάδα σήμερα. Κάναμε ότι πρέπει στο πρώτο ημίχρονο. Προσπαθήσαμε στην κόντρα επίθεση. Το παιχνίδι ήταν γρήγορο και μετά το 60′ δεν είχαμε ρυθμό και φυσική κατάσταση. Δεν έχουν εμπειρία αυτοί οι παίκτες, αλλά τους δίνουμε την ευκαιρία να παίξουν. Θα έχουμε λίγο χρόνο τώρα να πάρουμε ανάσες. Αν μπορέσουμε μέχρι το 70-80 στα επόμενα παιχνίδια θα είναι καλό. Ελπίζω να πετύχουμε μια νίκη".

Κύπρος Μούζουρος: ''Συγχαρητήρια στα παιδιά για τη νίκη και για την προσπάθεια που έκαναν. Έχουν μείνει ακόμη τρία παιχνίδια και θα τα διεκδικήσουμε και αυτά. Θα διεκδικήσουμε όλους τους βαθμούς που έχουν απομείνει''.