σ

Με τον αγώνα του  Εθνικού Άχνας και του Απόλλωνα άνοιξε σήμερα η αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Β΄ Φάσης του Β΄ ομίλου του πρωταθλήματος CYTA, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 3-3.

Ο Απόλλωνας μείωσε σε 2-1 με τον Μπακένγκα στο 63΄ και ισοφάρισε με γκολ του ίδιου παίχτη στο 70΄ και αφότου ο Μ. Ηλία έδωσε ξανά προβάδισμα στον Εθνικό με εξαιρετικό γκολ στο 76ο λεπτό, ο Αφρικανός σκόραρε και στο 90΄ χαρίζοντας στον Απόλλωνα τον βαθμό.Ο πρωτοπόρος του ομίλου Απόλλωνας, ο οποίος δεν μπόρεσε να επεκτείνει κι άλλο το σερί πέντε νικών που έτρεχε στο πρωτάθλημα, έφτασε τους 59 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός πήγε στους 47, πιάνοντας προσωρινά την ΑΕΛ στη δεύτερη θέση.

Δείτε τις δηλώσεις των προπονητών μετά το τέλος της αναμέτρησης του Εθνικού Άχνας και του Απόλλωνα στο Δασάκι.

Πάμπλο Ματσίν: “Πιστεύω ότι ήταν παιχνίδι ισορροπημένο. Στο πρώτο μέρος ο Εθνικός ήταν καλύτερος, στο δεύτερο ήμασταν εμείς καλύτεροι. Κάποτε παίζουν ρόλο και εξωτερικοί παράγοντες αφού τα δύο γκολ που δεχθήκαμε ήταν από γλίστρημα των δικών μας παικτών, αν και αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία καθώς έπρεπε να το έχουν υπόψιν οι παίκτες όπως είδαμε και στην προπόνηση, το γήπεδο ήταν σκληρό και θα είχαμε κάποια πεσίματα. Είμαι όμως ευχαριστημένος γιατί στην κουβέντα που κάναμε στο ημίχρονο μετά βγήκαν και έδειξαν αντίδραση και έπαιξαν πολύ καλύτερα. Και αν και πλέον τα παιχνίδια σε αυτή τη φάση είναι αδιάφορα η ομάδα απέδειξε ότι συνεχίζει να είναι ομάδα και να παλεύει μέχρι το τέλος ακόμα και αν ο Εθνικός μας έβαλε δύσκολα”

Μπόρτζε Τζούρεβ: "Σήμερα είδαμε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι από δύο πολύ καλές ομάδες. Αν και δεν είχαν βαθμολογικό κίνητρο, και οι δύο προσπάθησαν για τη νίκη.

Στο πρώτο μέρος προηγηθήκαμε 2-0 και είχαμε φάσεις για να τελειώσουμε το παιχνίδι και να είναι πιο εύκολο για μας το δεύτερο ημίχρονο. Με αντίπαλο όπως ο Απόλλωνας πάντα κινδυνεύεις, μόλις δεχτήκαμε το πρώτο γκολ ήρθε και η ισοφάριση.

Βάλαμε παίκτες που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής, ανακτήσαμε το προβάδισμα, αλλά με ομάδες με την ποιότητα του Απόλλωνα κινδυνεύεις έως το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ο Απόλλωνας έχει καλή ομάδα, στάθηκε άτυχος στο κύπελλο, όμως διαθέτει ποιιότητα, γι’ αυτό θεωρώ το αποτέλεσμα επιτυχία για μας».