δ

Με γκολ των Σιεπάκ και Κβιλιτάια, και τα δύο στο πρώτο ημίχρονο και χάνοντας κι άλλες ευκαιρίες, με πιο σημαντική το πέναλτι με το διπλό δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο, το ΑΠΟΕΛ σημείωσε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, παρέμεινε στην κορυφή και στο +1 από την δεύτερη ΑΕΚ κι όλα δείχνουν ότι θα πάει σε τελικό πρωταθλήματος με την ομάδα της Λάρνακας, αν και μεσολαβεί μία αγωνιστική μέχρι την τελευταία κατά την οποία θα συναντηθούν στο ΓΣΠ.

Το ΑΠΟΕΛ έκανε απόψε μία επιβλητική εμφάνιση και επικράτησε δίκαια απέναντι στον ΑΡΗ που παρουσίασε τα προβλήματα που είχε και το προηγούμενο διάστημα. Αποβλήθηκε ο Σανέ με δεύτερη κίτρινη στο 70ο λεπτό.

Δείτε το live του ΑΝΤ1

6' Σουτ του Ντάλισιο πάνω στον Βανά Αλβες.

8' Γκολ το ΑΠΟΕΛ, 1-0 με τον Σιεπάκ. Εκτέλεση κόρνερ από τον Μαρκίνιος, κεφαλιά του Κβιλιτάια, απέκρουσε ο Βανά αλλά ο Σιεπάκ παραμόνευε κι έσπρωξε την μπάλα με πλασέ στο βάθος της εστίας δίνοντας το προβάδισμα στο ΑΠΟΕΛ.

12' Σουτ εκτός περιοχής από τον Ντβάλι, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

15' Άστοχη απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Νίκολιτς. Πρώτη τελική του ΑΡΗ στον αγώνα.

20' Ο Σανέ κινήθηκε πλάγια στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ και βρέθηκε στο έδαφος σε μονομαχία με τον Σιεπάκ. Η μπάλα κατέληξε στον Μπέλετς. Διαμαρτυρίες από τον ποδοσφαιριστή του Άρη.

30' Φοβερό γκολ από τον Κβιλιτάια, χόρεψε την άμυνα του ΑΡΗ δεχόμενος μία μακρυνή πάσα και πλάσαρε τον Βανά σημειώνοντας το 2-0. Ντρίπλασε δύο φορές τον Σανέ και μία τον Μπρόρσον πριν σκοράρει.

44' Μεγάλη ευκαιρία γα το ΑΠΟΕΛ με τον Μαρκίνιος να πλασάρει και τον Ζόκε να διώχνει πριν τη γραμμή. Στην εξέλιξη της φάσης το ΑΠΟΕΛ σημειώνει γκολ με τον Κβιλιτάια που σωστά ακυρώνεται ως χέρι.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

54' Τρομερή ενέργεια από τον Κβιλιτάια, ο οποίος δεν έδωσε την πάσα όμως. Στην εξέλιξη της φάσης δέχθηκε μαρκάρισμα από τον Μουσουντά.

56' Πάει σε on field review ο διαιτητής! Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ!

57' Ο Κβιλιτάια ανέλαβε την εκτέλεση και βρήκε το δοκάρι του Βανά Άλβες, στην επαναφορά ο Σεπάκ βρήκε και αυτός το δοκάρι.

58' Πλασέ του Μαρκίνιος έξω η μπάλα!

60' Δυνατό σουτ του Γκομίς, άστοχο. Η καλύτερη ευκαιρία του Άρη στο παιχνίδι.

71΄ Δεύτερη κίντρινη κάρτα και αποβολή για τον  Σανέ , μετά από μαρκάρισμα στον Ντογκαλά.

75' Σκοράρει ο Ντάλσιο, ωστόσο το γκολ ακυρώνεται για χέρι.