σ

Ιστορική πρόκριση πέτυχε η Πάφος F.C για τον τελικό του κυπέλλου,  στο “Άλφαμεγα” κόντρα στον Απόλλων. Ο Τάνκοβιτς στις καθυστερήσεις του αγώνα με ένα πανέμορφο σουτ εκτός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 1-1, το οποίο σε συνδυασμό του 2-1 στο πρώτο παιχνίδι, χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του Καρσέδο. Για πρώτη φορά σε τελικό κυπέλλου η Πάφος, η οποία θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια στις 18 Μαΐου στο ΓΣΠ.

Στο κατάμεστο στάδιο Αλφαμέγα η Πάφος βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 70ό λεπτό, όταν ο Σαγάλ με εκτέλεση πέναλτι έβαλε μπροστά στο σκορ τον Απόλλωνα ο οποίος ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα. Και ενώ όσο κυλούσε ο χρόνος   όλα έδειχναν πως ο ημιτελικός θα οδηγούνταν στην παράταση, ο Τάνκοβιτς σκόραρε από το πουθενά με ένα φοβερό σουτ από πολύ μακρινή απόσταση, το οποίο έπιασε απροετοίμαστο τον Λέουβενμπεργκ, αποτέλεσμα που έδωσε την πρόκριση στην Παφιακή ομάδα στον τελικό. Εκεί θα βρουν την Ομόνοια οι γαλάζιοι, όπου μοναδικός σκοπός τους θα είναι το τρόπαιο.

Δείτε το live του ΑΝΤ1

Έναρξη αγώνα:

3' ΔΟΚΑΡΙ για τον Απόλλων με τον Μάρκες. Ο Μάρκες πέρασε από δύο ποδοσφαιριστές της Πάφου, μπήκε στηνπεριοχή, έκανε και το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι

13'  Ο Σαγκάλ μπήκε στην περιοχή έκανε και το παράλληλο γύρισμα ωστόσο δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας ο Μάρκες

23' Χαμένη ευκαιρία για την Πάφο! Ο Βαλακάρι με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Ζάιρο ο οποίος έφυγε γρήγορα φτάνοντας απέναντι από τον Λέουβενμπεργκ ωστόσο στη συνέχεια έχασε την ισορροπία του με τον τερματφύλακα του Απόλλωνα να μαζεύει την μπάλα.

29' Σουτ του Μάρκες από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Ίβουσιτς.

32' Σέντρα του Μπότσκαϊ στην περιοχή του Λέουβενμπεργκ, κεφαλιά του Ζάιρο, έξω η μπάλα.

45' Δύο λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων

Τέλος α΄ ημιχρόνου

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

53' Κάθετη προς το μέρος του Τάνκοβιτς, πρόλαβαν οι αμυντικοί του Απόλλωνα

66' Κόρνερ για τον Απόλλωνα με εκτελεστή τον Γιούρσεβιτς, κεφαλιά του Σάντος, βγήκε ο Ίβουσιτς ενώ ο Μάρκες έπιασε την κεφαλιά και στη συνέχεια πέφτει στο έδαφος. Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τους γηπεδούχους

67' Πάει στο VAR ο διαιτητής

68' Δίνεται πέναλτι για τον Απόλλωνα! Για παράβαση του Ίβουσιτς με το χέρι στο κεφάλι του Μάρκες

70΄ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα. Ευστοχεί ο Σαγκάλ από τα έντεκα βήματα

83' Mετά από κόρνερ του Μπότσκαϊ, έπιασε την κεφαλιά ο Ζάιρο όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια!

90' Έξι λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων

90+4' ΓΚΟΛ 1-1 Ισοφαρίζει η Πάφος! Ο Τάνκοβιτς με ξαφνικό σουτ από μακρινή απόσταση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και πλέον οι φιλοξενούμενοι έχουν σκορ πρόκρισης

σ

σ

σ

Εντεκάδες

s

x

Aπόλλων: Λεούβενμπεργκ, Εκπολό, Σέλβικ, Μπρούνο, Μαλεκκίδης, Σαγάλ, Σπόλιαριτς, Γιούρσεβιτς, Χάμπος, Νταρίκουα, Μάρκες

S

Στον πάγκο: Λοίζου, Άδωνη, Πεμπέρνς, Πέρετζ, Ποντικού, Αρτεάν, Κοστάκε, Παναγιώτου, Μπακενγκά

Πάφος F.C: Ίβουσιτς, Γβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο, Μπότσκαι, Ρους, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε

X

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπρούνο, Κανέ, Δημητρίου, Αμντουσαλάμοβ, Κοντρέρας, Τζατζα, Μιχαήλ, Τβουμάσι, Νταλίνια.

Στάδιο: ΑΛΦΑΜΕΓΑ
Διαιτητής: Siebert Daniel Stanislaw
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
VAR: Pfeifer Johann
AVAR: Εγγλέζου Νίκος