Φ

Τέσσερα γκολ σε ένα ματς, 20 συνολικά στο πρωτάθλημα ισοφαρίζοντας τον Χάαλαντ και μια τρομερά σπάνια βραδιά για την Τσέλσι. Οι «μπλε» διέσυραν με σκορ 6-0 την Έβερτον στο «Στάμφορντ Μπριτζ», ένιωσαν για πρώτη φορά φέτος τόση άνεση στο πρωτάθλημα, έπαιξαν ορθολογικά δίχως περιστασιακά... μπλακ-άουτ και απέχουν πια τρεις βαθμούς από τις ευρωπαϊκές θέσεις!

Πάρτι από Πάλμερ στην πιο άνετη βραδιά της Τσέλσι για τη φετινή σεζόν!

Για να σας βάλουμε κατευθείαν στο κλίμα της αναμέτρησης αυτής θα σας πούμε ότι ο Κόουλ Πάλμερ έγινε ο μοναδικός ποδοσφαιριστής στην ιστορία της Τσέλσι με γκολ σε 7 διαδοχικά εντός έδρας παιχνίδια. Παράλληλα, έγινε ο πρώτος με συμμετοχή σε 20+ τέρματα για την Τσέλσι σε όλες τις διοργανώσεις μετά τον Εντέν Αζάρ από τη σεζόν 2018-2019 και ο πρώτος που το κατάφερε στην παρθενική του χρονιά στην ομάδα, μετά τον Ντιέγκο Κόστα.

Φοβερή γκρίνια από Μαντουέκε και Τζάκσον για ένα πέναλτι! (vid)

Κι όλα αυτά, ενώ είναι μόλις 21 ετών!

Ο Κόουλ Πάλμερ έλαμψε για τους «μπλε» απέναντι στην Έβερτον και χάρισε στην ομάδα του Ποτσετίνο ίσως το πιο άνετο βράδυ της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου.

Αρχικά στο 13' με υπέροχη ντρίμπλα στον Μπράνθγουεϊτ και 1-2 με τον Τζάκσον πλάσαρε με το αριστερό για το 1-0. Λίγο αργότερα αστόχησε σε κενή εστία, αφού το γύρισμα από αριστερά έγινε λίγο πιο πίσω απ' ό,τι θα το ήθελε, αλλά φρόντισε να το διορθώσει αυτό. Στο 18' πήρε το «ριμπάουντ» από την απόκρουση του Πίκφορντ σε πλασέ του Τζάκσον και με κεφαλιά έγραψε το 2-0, ενώ, στο 29' με τρομερή λόμπα μετά από τραγικό λάθος του πορτιέρε της Έβερτον έγραψε και το 3-0 ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ του.

Η Τσέλσι και ο Ποτσετίνο βίωσαν ένα βράδυ που τους γέμισε αυτοπεποίθηση και χαρά, όσο κι αν ο Μπέτο στην επίθεση των «ζαχαρωτών» ήταν αιτία που προκάλεσε ανησυχία στα καρέ του Πέτροβιτς σε κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις.

Οι «μπλε» έφτασαν και στο 4-0 πριν από τη λήξη του ημιχρόνυου, όταν ο Κουκουρέγια από αριστερά έβγαλε τη σέντρα και ο Τζάκσον πρώτα κατέβασε με το αριστερό και στη συνέχεια «εκτέλεσε» με το δεξί για το καρέ τερμάτων.

Όλα είχαν τελειώσει προφανώς για τους Λονδρέζους, που είδαν μεν την Έβερτον να ξεκινά κάπως πιο ζωντανά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το σύνολο του Ντάις δέχθηκε κι άλλο πλήγα. Στο 61ο λεπτό έγιναν δυο μαρκαρίσματα στην περιοχή, ένα στον Πάλμερ κι ένα στον Μαντουέκε, ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα κι από εκεί ο Πάλμερ με το 4ο προσωπικό του γκολ στη βραδιά και 20ο στο φετινό πρωτάθλημα έγραψε το 5-0.

Οι Μαντουέκε και Τζάκσον καυγάδισαν έντονα για το ποιος θα έπαιρνε το πέναλτι, σπρώχθηκαν με τον σκόρερ, ο Σενεγαλέζος εκνευρίστηκε τρομερά και με το ζόρι πήγε να συγχαρεί τον συμπαίκτη του. Τα εναπομείναντα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, ωστόσο, στο 90' ήρθε ακόμα ένα γκολ.

Ο Γκίλχριστ... αποτρελάθηκε με το πρώτο του τέρμα με τη μπλε φανέλα με ωραίο διαγώνιο σουτ έπειτα από απόκρουση του Πίκφορντ σε προσπάθεια του Τσίλγουελ από αριστερά για να διαμορφωθεί το τελικό 6-0.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Τσέλσι έφτασε πια στο -3 από τις ευρωπαϊκές θέσεις και το κλαμπ του λιμανιού - που ανακοίνωσε ότι κάνει ξανά έφεση στη νέα τιμωρία αφαίρεσης δύο βαθμών - μένει στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη.

Πηγή: England365.gr