σ

Τεράστια σημασίας νίκη με 0-2 πέτυχε το ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας επί της Πάφου, που τον διατηρεί στην κορυφή στο +4 από την δεύτερη ΑΕΚ που παίζει αυτή την ώρα με τον Άρη. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ρυθμό, χωρίς την μεγάλη ευκαρία για τις δύο ομάδες. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γαλαζοκίτρινοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 59΄ με τον Κβιλιτάια από τα έντεκα βήματα, μετα από μαρκάρισμα του Δημητρίου πάνω στον Τσεμπάκ ύστερα από παρέμβαση του VAR. Το ΑΠΟΕΛ έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του διπλασίασε τα τέρματα του στο 67' αυτή την φορά με τον Μαρκίνιος, ύστερα από αντεπίθεση. Η Πάφος F.C έμεινε στους 47 στην πέμπτη θέση

Δείτε το live του ΑΝΤ1

1΄ Έναρξη αγώνα

10' Σέντρα από τον Τσεμπάκ, κεφαλιά του Σούσιτς στο δεύτερο δοκάρι, άστοχη

Χωρίς κάτι αξιόλογο το πρώτο δεκάλεπτο

22΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τάνκοβιτς, με την μπάλα να περνα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπέλετς

28΄ Ευκαιρία για την Πάφο, εκτός περιοχής σουτ του Μιχαήλ, η μπάλα πολύ ψηλά

38΄ Εκτέλεση φαουλ του Τάνκοβιτς, απομάκρυνε με γροθιές ο Μπέλετς

44' Εντός περιοχής σουτ του Ζαζάμ από πλάγια θέση, στα χέρια του Μπέλετς

45΄ Δύο λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων

Tέλος Α΄ ημιχρόνου

Έναρξη Β΄ημιχρόνου.

54' Ο Τάνκοβιτς βρίσκει εντός περιοχής τον Ζαζά, ο οποίος κάνει κοντρόλ, αλλά δεν φτάνει σε τελείωμα!

55΄ Πέσιμο του Τσεμπάκ στην περιοχή της Πάφου από μαρκάρισμα του Δημητρίου συνεχίζεται το παιχνίδι

57΄ Πάει σε on field review ο διαιτητής

58΄ Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ!

59΄ Εύστοχος ο Κβιλιτάια, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ίβουσιτς, ο οποίος πέφτει αριστερά! Μπροστά στο σκορ το ΑΠΟΕΛ.

67' ΓΚΟΛ! 0-2 Ο ΑΠΟΕΛ! Μετά από  αντεπίθεση ο Μαρκίνιος το πρώτο του σουτ κτυπάει στα σώματα, αλλά παίρνει ξανά την μπάλα και με δεύτερη προσπάθεια στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ίβουσιτς!

69' Σουτ του Πέπε, στα χέρια του Μπέλετς η μπάλα.

72' Κεφαλιά Κβίντα μετά από εκτέλεση κόρνερ, αποκρούει δύσκολα στη γωνία του ο Μπέλετς

73' Εκτός περιοχής σουτ από τον Ντάλσιο, η μπάλα περνά έξω.

90' Οκτώ λεπτά ο πρόσθετος χρόνος

90+2' Εντός περιοχής σουτ του Δώνη, κόντρα και κόρνερ

Εντεκάδες:

s

s

Πάφος F.C:  Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Κανέ, Δημητρίου, Κοντρέρας, Ζάζα, Τάνκοβιτς, Μιχαήλ, Ναμ, Ντράγκομιρ.

σ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Κβιλιτάια, Τσεμπάκ, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Σαρφό, Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά.

2

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Ζιέφτε, Εφραίμ, Αμπντουλαχί, Τομανέ, Βιγιαφάνες, Μαιόλι, Σατσιάς, Γουίλσον, Μεχρί, Δώνης.

Στάδιο: Στέλιος Κυριακίδης
Διαιτητής: Sozza Simone
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
VAR: Χριστοφόρου Μάριος