ε

Ο Εθνικός Άχνας επικράτησε με 1-4 της Καρμιώτισσας για την 8η αγωνιστικής του Β’ ομίλου της Β’ Φάσης  του Πρωταθλήματος CYTA στο στάδιο " Στέλιος Κυριακίδης. Η ομάδα της Άχνας αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο  α’ μέρος, στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στην ολική ανατροπή. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το γκολ του Κατσαντώνη στο 20ο λεπτό να τους χωρίζει. Στην επανάληψη, ωστόσο, η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά έφερε «τούμπα» το παιχνίδι. Πρώτα ισοφάρισε στο 59’ με τον Μεσγκίντα και στο 76’ έγραψε το 1-2 με γκολ του Μάριου Ηλία και στο 85’ ο Μπίκερ πέτυχε το 1-3. Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε ο Ιωαννίδης στο 90+4’.

Ο Εθνικός με το διπλό του έφτασε τους 43 βαθμούς κι είναι στην τρίτη θέση του ομίλου ενώ η Καρμιώτισσα έμεινε στους 32 και διατήρησε το +7 και +9 από Δόξα και Οθέλλο που επίσης ηττήθηκαν.

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα

Μάριος Xαραλάμπους :

Δυστυχώς το αποτέλεσμα ήταν άσχημο για εμάς. Προηγηθήκαμε αλλά στο β’ μέρος δεν μπήκαμε ποτέ. Επιτρέψαμε στον αντίπαλο να πετύχει τέσσερα γκολ. Ήταν μια χρυσή ευκαιρία που δεν την εκμεταλλευτήκαμε. Πρέπει να προβληματιστούμε από τη σημερινή εμφάνιση και να είμαστε καλύτεροι στον αγώνα με τη Δόξα. Καταρρεύσαμε στο β’ μέρος και δεν μπορώ να δώσω εξηγήσεις πάνω σ’ αυτό.

Θα δω τον αγώνα τις φάσεις και θα διορθώσουμε τα πράγματα. Η ομάδα δεν σταματά ποτέ στο β’ μέρος, τα δίνουμε όλα, πήραμε βαθμούς, αλλά σήμερα ήταν ένα πισωγύρισμα”.

Μαρίνος Σατσιάς:

«Δύσκολη νίκη. Το παιχνίδι κρίθηκε στη λεπτομέρεια γιατί η Καρμιώτισσα έχασε ευκαιρίες που μπορούσε να προηγηθεί. Ευτυχήσαμε να το ανατρέψουμε και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα μας γι’ αυτή τη νίκη. Έχω μιλήσει με τον πρόεδρο. Θα τελειώσει η σεζόν και θα αποχωρήσω. Έχω προτάσεις από το εξωτερικό και θα αποφασίσω. Έδωσα τα πάντα στην ομάδα. Ευχαριστώ τον πρόεδρο γιατί στα δύσκολα ήταν κοντά μου».