2

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 της Πάφου από το πρώτο ημίχρονο, αποτέλεσμα που μείωσε την διαφορά της από το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ, στον έναν βαθμό, όμως οι γαλαζοκίτρινοι έχουν αγώνα λιγότερο, αυτόν με την Ανόρθωση αύριο στις 17:00.

Δείτε εδώ τα στιγμιότυπα του αγώνα!

Η ομάδα της Λάρνακας βρήκε δίκτυα με τους δύο Ισπανούς, τους Φραν Σολ και Πέρε Πονς ενώ άνοιξε το σκορ ύστερα από αυτογκόλ του Κβίντα. Πολύ σημαντική νίκη και για το Ευρωπαϊκό εισιτήριο για την ΑΕΚ, καθώς μετά την νίκη της Ομόνοιας επί του Άρη άνοιξε την διαφορά από την ομάδα της Λεμεσού, η οποία αυτή την στιγμή βρίσκεται εκτός Ευρωπαϊκών εισιτηρίων στους 4 βαθμούς.

Πισωγύρισμα για την Πάφο η ήττα καθώς έμεινε στην 5η θέση με 57 βαθμούς, 5 πίσω από την προνομιούχα 3η θέση. Η ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρσέδο, δεν έχει χρόνο για χάσιμο καθώς σε 4 ημέρες αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Δείτε το live του ΑΝΤ1.

Έναρξη του ντέρμπι!

7' Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ στην πρώτη τελική του αγώνα με αυτογκόλ του Κβίντα ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Λέδες!

17' Σκοράρει ξανά η ΑΕΚ με τον Φραν Σολ! Ο Ισπανός έπιασε την κεφαλιά εντός μικρής περιοχής ύστερα από μπαλιά του Μπρούνο Γκάμα! Ζητούν φάουλ οι ποδοσφαιριστές της Πάφου για φάουλ στον Γκολντάρ!

24' Και άλλο ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ αυτή την φορά με τον Πέρε Πονς, με ωραίο σουτ με το αριστερό!

30΄Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Πάφο, τετ α τετ ο Ζάιρο έστειλε την μπάλα έξω.

45+2 Κεφαλιά από τον Τάνκοβιτς στα χέρια του Πίριτς.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

49' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο διπλή με τον Κβίντα, πρώτα το σουτ του βρήκε σε σώματα, στο δεύτερο ο Πίριτς έκανε εντυπωσιακή απόκρουση.

49' Σουτ του Γκολντάρ, σε σώματα.

54' Νέα καλή στιγμή για την Πάφο, πλασέ του Τάνκοβιτς, έδιωξε στην γραμμή ο Λέδες.

63' Κεφαλιά του Κοντρέρας, έξω.

67' 'Αλλη μία καλή ευκαιρία για την Πάφο, διώχνει την τελευταία στιγμή ο Μιλίτσεβιτς.

71' Σουτ του Ράφα Λόπες, έξω η μπάλα.

78' Μεγάλη φάση για την Πάφο τριπλή, έδιωξε δύσκολα ξανά ο Πίριτς.

90+1 Πλασέ του Ζάζα, πάνω στον Πίριτς.

90+3 Κεφαλιά του Κβίντα, άστοχη.

Τέλος αγώνα!

Οι εντεκάδες:

2
2

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Λέδες, Τόνγκια, Σολ, Φαράζ, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Γκάμα, Πονς, Ρομπέρζ.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Λόπες, Καπτούμ, Σάντος, Ντάνι, Σάντσες, Ναούμ, Γκιούρτσιο, Μάμας, Ντίμερς.

Πάφος F.C.: Ίβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπρούνο, Κανέ, Ζάιρο, Ρους, Τάνκοβιτς, Ντράγκομιρ, Πέπε

Στον πάγκο: Γιοσιποβιτς, Μπότσκαι, Δημητρίου, Βαλακάρι, Κοντρέρας, Αμπντουσαλάμοφ, Ζάζα,  Μιχαήλ, Νταλίνια, Βαλακάρι.

Στάδιο: AEK ARENA
Διαιτητής:  Bertolio Nogueira Miguel
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
VAR: Zufferli Luca
AVAR: Βασιλείου Αδάμος